Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37] >
Off topic: UYARI: Dikkat Scam
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 08:48
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Jan 6, 2011

Merhaba arkadaşlar,

Bu başlık altında çoğumuzun vakit, para vb. kaybetmesine, üzülmesine neden olabilen türlü scam olay veya olaysallıklarının örneklenmesini teklif ediyorum. Maillere gelen, ilginç gelen tekliflerden, çok ender yaşanan scam'sal olaylara kadar...

Selamlar

[Edited at 2011-01-06 07:37 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Buna kananlar da varmıymış demeyin :) Jan 6, 2011

Çok bilinen, süper klasik bir ilk örnek benden...

---------- Forwarded message ----------
From:
Date: 2008/5/3
Subject: VERY URGANT
To: abudou_01@...

DEAR FRIEND,

I AM MR. ABUDOU AMADOU, A BANKER IN ONE OF THE REPUTABLE BANK IN BURKINA
FASO. I HAVE DECIDED TO CONTACT YOU ON A BUSINESS PROPOSAL OF US$10.5M
(TEN MILLION FIVE HUNDRED THOUSAND UNITED STATES
... See more

From:

DEAR FRIEND,

I AM MR. ABUDOU AMADOU, A BANKER IN ONE OF THE REPUTABLE BANK IN BURKINA
FASO. I HAVE DECIDED TO CONTACT YOU ON A BUSINESS PROPOSAL OF US$10.5M
(TEN MILLION FIVE HUNDRED THOUSAND UNITED STATES DOLLAR). THE DEPOSITOR
OF THE SAID FUND DIED WITH HIS ENTIRE FAMILY DURING THE IRAQ WAR IN
2006. THE DECEASED CUSTOMER USED HIS WIFE AS THE NEXT OF KIN BUT UNFORTUNATELY,
THE WIFE DIED ALONG SIDE WITH HIM LEAVING NOBODY FOR THE CLIAM.

ACCORDING TO OUR BANKING LAW, IF THE FUND REMAIN UNCLAIMED FOR TWO (2)
YEARS THEN, THE FUND WILL BE TRANSFER INTO THE RESERVE BANK OF BURKINA
AS UNCLAIMED BILL. I DON'T WANT THE FUND TO GO INTO THE BANK TREASURY
AND AS SUCH, LET US CLAIM THE FUND NOW.

I WANT TO PRESENT YOU AS HIS COUSIN OR BUSINESS PARTNER SO THAT THE BANK
WILL TRANSFER THE FUND INTO YOUR BANK ACCOUNT FOR US TO SHARE IT. YOUR
PERCENTAGE WILL BE 40% WHILE 60% WILL BE FOR ME.

PLEASE REPLY TO THIS MY PRIVATE EMAIL ADDRESS ABUDOU_AMADOU@...

AS AN INSIDER IN THIS BANK, I ASSURE YOU THAT, THIS TRANSACTION IS 100%
RISK FREE. IF YOU ARE WILLING FOR THE DEAL, CONTACT ME FOR MORE DETAILS
BUT IF YOU ARE NOT CAPABLE, PLEASE NOTIFY ME.

THE TRANSACTION WILL TAKE US ONLY 14 BANKING DAYS. NOBODY KNOWS ABOUT
THE FUND AND AS SUCH, YOU MUST KEEP THE SECRET WITHIN YOU OK.YOU MUST
KEEP THIS DEAL AS SECRET FOR THE SECURITY OF THE FUND. DO NOT DISCLOSE
THIS DEAL TO ANYBODY BECAUSE I WANT THE SECRET TO BE BETWEEN US ONLY.

I WILL GIVE YOU THE TEXT OF THE APPLICATION TO FILL AND SEND TO THE BANK
FOR THE RELEASE OF THE FUND INTO YOUR BANK ACCOUNT ON THE RECEIPT OF
YOUR MESSAGE. I WILL BE MONITORING THE WHOLE SITUATION HERE IN THE
BANK UNTIL YOU CONFIRM THE MONEY IN YOUR BANK ACCOUNT AND ASK ME TO
COME DOWN TO YOUR COUNTRY FOR SUBSEQUENT SHARING OF THE FUND ACCORDING
TO PERCENTAGE INDICATED ABOVE.

YOU CAN SEE THE NEWS IN BBC AND CNN REGARDING THEIR DEATH:

http://www.cnn.com/2006/WORLD/meast/10/11/iraq.deaths/

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6040054.stm

I WILL BE GLAD TO HEAR FROM YOU AS SOON AS YOU RECEIVE THIS MESSAGE AS
TO ENABLE ME GIVE YOU THE APPLICATION TO FILL AND SEND TO THE BANK.
PLEASE REPLY TO THIS MY PRIVATE EMAIL ADDRESS ABUDOU_AMADOU@...

BEST REGARD,
MR.ABUDOU AMADOU,
BILL AND EXCHANGE MANAGER.

--
P.S. Super nosic kol za super cenu -
http://www.sportobchod.cz/stresni-nosic-kol-thule-freeride-530.htm
Collapse

aydin kaya
aydin kaya  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
dolandırılma rekoru Jan 6, 2011

ismi lazım değil ingilizce bilmeyen bir müşterim, bu tip mektupları gerçek zannederek yüzbinlerce dolar zarara uğramış hem de mektuplarını tercüme bürolarına tercüme ettirerek.

bu kişi bu işi o kadar büyük bir ciddiyetle yapıyor ki türkçeleri birine ingilizceleri bir başkasına tercüme ettiriyor. ilk çevirileri yaptırmaya başladığında, kendisini uyardım ancak söylediğim herşeyi bildiğini ama bilerek bunları yaptığını söyledi. bunun üzerine
... See more
ismi lazım değil ingilizce bilmeyen bir müşterim, bu tip mektupları gerçek zannederek yüzbinlerce dolar zarara uğramış hem de mektuplarını tercüme bürolarına tercüme ettirerek.

bu kişi bu işi o kadar büyük bir ciddiyetle yapıyor ki türkçeleri birine ingilizceleri bir başkasına tercüme ettiriyor. ilk çevirileri yaptırmaya başladığında, kendisini uyardım ancak söylediğim herşeyi bildiğini ama bilerek bunları yaptığını söyledi. bunun üzerine fazla ısrar etmeden işimi yapmaya karar verdim.

bu adamın kendi yazdıklarından gördüğüm kadarıyla son 8 yıl içerisinde sayısız afrika, avrupa ve asya ülkesinde bu tip dolandırıcılara parasını kaptırmış. fabrika sahibi iken şimdi bir şirkette maaşlı eleman olarak çalışıyor.
Collapse

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Scams Jan 6, 2011

Aşağıdaki linkte scam'ler çok güzel sınıflandırılmış ve izah edilmiş:
onguardonline.gov

Filter Tips: 10 Scams to Screen from Your Email
1. The "Nigerian" Email Scam
2. Phishing
3. Work-at-Home Scams
4. Weight Loss Claims
5. Foreign Lotteries
6. Cure-All Products
7. Check Overpayment Scams
8. Pay-i
... See more
Aşağıdaki linkte scam'ler çok güzel sınıflandırılmış ve izah edilmiş:
onguardonline.gov

Filter Tips: 10 Scams to Screen from Your Email
1. The "Nigerian" Email Scam
2. Phishing
3. Work-at-Home Scams
4. Weight Loss Claims
5. Foreign Lotteries
6. Cure-All Products
7. Check Overpayment Scams
8. Pay-in-Advance Credit Offers
9. Debt Relief
10. Investment Schemes

İki örnek de benden:
1) Dear Allah elected one.

I am glad to know you, but Allah knows you better and he knows why he has directed me to you at this point in time so do not be afraid. I saw your e-mail contact at TUNISIAN ministry of commerce and foreign trade departments . I am writing this mail to you with heavy sorrow in my heart, My Name is Hajia Haifi Bunku.

I want to tell you this because I don’t have any other option than to tell you as I was touched to open up to you, I am married to Mr. TURRI BUNKU who worked with TUNISIAN embassy in Burkina Faso for nine years before he died in the year 2005.We were married for eleven years without a child. He died after a brief illness that lasted for only five days.
Since his death I decided not to remarry, When my late husband was alive he deposited the sum of US$ 3.2m(Two million two hundred thousand dollars) in a bank in Ouagadougou the capital city of Burkina Faso in west Africa, Presently this money is still in bank.
....
2) soan4love@yahoo....
Greetings!
How are you today? my name is SOAN i'm a free minded, 5.4 tall with open hearted , i'm one of the few that still believes into, friendship, love trust signs, am single i came across your contact at(w...) and was interested to know you better. You look very handsome. It is my sincere pleasure to be your friend ... have a bountifully day thanks,

SOAN.

P.s. Bir ara tüm scamleri bir word dosyasında art arda sıralayıp, bir scam geldiğinde bunu yanıt olarak gönderiyordum. Toplam 15-16 sayfayı bulduktan sonra vazgeçtim. Bu aralar bayağı seyreldi, yalnızca "süpür/kimlik avı dolandırıcılığı" tıklıyorum.
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Allah allah? Jan 6, 2011

aydin kaya wrote:
bu adamın kendi yazdıklarından gördüğüm kadarıyla son 8 yıl içerisinde sayısız afrika, avrupa ve asya ülkesinde bu tip dolandırıcılara parasını kaptırmış. fabrika sahibi iken şimdi bir şirkette maaşlı eleman olarak çalışıyor.

Çok acayipmiş. Ben de "Ukraynalı sanal sevgilisine kavuşmak için 50 bin Avro gönderen ihtiyara" hayret ediyordum ama bu daha sistemli, daha mazoistçe, acayip bir şey. Kumarbazlık herhalde, ne bileyim. Veya dolaylı bir intihar.
Her halükarda bir "özyıkım" var işin içinde.

Ama şu Hajia Haifi Bunku meselesi ciddi gibi geldi bana. Belki scam değildir. Bankadaki paradan ne hisse veriyor acaba?

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Off topiğin of topiği::: Taptaze kafamı attıran maillere acil cevap... Jan 6, 2011

Daha önce de bu forumda belirtmiştim. Yurtiçinden iş almıyorum arkadaşlar. İşsiz olsam da almıyorum, takvimim dolu olsa da. PRENSİP icabı almıyorum. Alana bişey demiyorum...

Umarım anlatabilmişimdir. Lütfen şu kadarlık işimiz var hem de Avrupadan filan diye zamanımı almayın. Rica ediyorum...

Selamlar

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Agree! Jan 6, 2011

Sadan Oz wrote:

...

Ama şu Hajia Haifi Bunku meselesi ciddi gibi geldi bana. Belki scam değildir. Bankadaki paradan ne hisse veriyor acaba?

Agree valla, scam olmayabilir. Kadında Allah korkusu var, hem adı da Hajia diye başlıyor, Hajia Haifi Bunku. Yani kadın hacı olmuş. Yalan söyleyecek hali yok.
Her neyse, Hajia hanımla irtibat kurmak isteyenler dikkat, bende e-mail adresi mevcut!
US$ 3.2 milyon diyor, % 10 verse, 320 kilo dolar yapar. Bu zamanda iyi para. Bir düşünün, bu parayı kazanmak için kaç sayfa çeviri yapmanız gerekirdi.

Ama Soan da fena değil, soan4love, addicted to love yani.
Bence Aydın meslektaşımızın müşterisi şansını bir de Afrika'da denesin. Hacı kadından paraları kapıp, Soan ile evlenebilir. Fena mı olurdu yani?

[Edited at 2011-01-06 17:52 GMT]

Karahan Sisman
Karahan Sisman  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
Scam'cileri scam'leyenler de var. Jan 6, 2011

http://www.419eater.com/html/letters.htm

Bu sitede nigerian scam adı verilen yöntemle insanları dolandırmaya çalışan bu "scammer"ları tongaya getirmeyi kendine misyon biçmiş bir arkadaşın ispatlarla desteklenen hikayesini görebilirsiniz.

-- Spoiler --

Kendisinden para isteyen bir scammer'dan para koparıp o parayı hayır kurumuna bağışlamak<
... See more
http://www.419eater.com/html/letters.htm

Bu sitede nigerian scam adı verilen yöntemle insanları dolandırmaya çalışan bu "scammer"ları tongaya getirmeyi kendine misyon biçmiş bir arkadaşın ispatlarla desteklenen hikayesini görebilirsiniz.

-- Spoiler --

Kendisinden para isteyen bir scammer'dan para koparıp o parayı hayır kurumuna bağışlamak

-- Spoiler --

Ayrıca bu tip bir e-postayı bana önce Türkçeye çevirten, daha sonra bu tekliften duyduğu memnuniyeti belirttiği ve nasıl para kazanacağını öğrenmeye çalıştığı e-postasını İngilizceye çevirten bir müşterim vardı.

Her ne kadar kendisini uyarmış olsam da bu tip bir teklifin hayatta bir kez geleceğini, göz ardı edemeyeceğini söyledi.

O gün bugündür haber alamadım kendisinden
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
İnanan Jan 6, 2011

Aynı / benzeri bir şey benimde başıma gelmişti geçen senelerde. Muhterem bir amcamız (müşteri) kendisine Güney Afrika veya Kuzey Britanya dolaylarından yüksek meblağlı bir piyango çıktığı vehmiyle (tek dayanağı bir e-posta veyahut sms idi o vakit) uzunca ve gerzekçe bir muştu mektubunu bana çevirtmişti. Çeviriden daha çok zaman harcayarak kendisine bunun beyhude bir inanış, bir tür enerji kaybı ve umut sömürüsü olduğunu anlatmaya çalıştıysam da, ne yazık ... See more
Aynı / benzeri bir şey benimde başıma gelmişti geçen senelerde. Muhterem bir amcamız (müşteri) kendisine Güney Afrika veya Kuzey Britanya dolaylarından yüksek meblağlı bir piyango çıktığı vehmiyle (tek dayanağı bir e-posta veyahut sms idi o vakit) uzunca ve gerzekçe bir muştu mektubunu bana çevirtmişti. Çeviriden daha çok zaman harcayarak kendisine bunun beyhude bir inanış, bir tür enerji kaybı ve umut sömürüsü olduğunu anlatmaya çalıştıysam da, ne yazık ki başarılı olamamıştım bu hususta. Bazı insanların inanmaya ihtiyacı vardır...Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Bu mektuplarla para kazanılır Jan 6, 2011

İngilizce olarak genelde gerçekten kaliteli yazıldıkları için formatlarını ezberleyip İngilizcemizi geliştirerek tercümanlıktan iyi para kazanılacağı kuşkusuz.

Nijerya dilinde bunlara kananlara zannedersem MAGA denmekte anlamı stupid white man .bizdeki magandaya benziyor

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Hajia'dan Soan'a Jan 6, 2011

Rasim Dağdelen demiş ki:
Bence Aydın meslektaşımızın müşterisi şansını bir de Afrika'da denesin. Hacı kadından paraları kapıp, Soan ile evlenebilir. Fena mı olurdu yani?

: )

Ekşisözlükvari bkz. veresim geliyor:

(bkz: Hajia'dan alıp Soan'a vermek.)

(bkz: Paraları Soan'la yiyip, kuru soğana muhtaç olmak.)

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Muhabbeti bölmek gibi olmasın da... Geçenlerde Germanya'yı sarsan scam... Jan 6, 2011

Fake Pre-Settlement Emails Used to Scam Money Out of File Sharers

October 21st, 2010, 16:53 GMT|

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet. Bu konu Germanya'yı bayağı salladı geçenlerde. Aynı maillerden bana da gelmişti... Halbuki netten hortumlama konusunda az mahir değilim Favori hortumsal purogramım
... See more
Fake Pre-Settlement Emails Used to Scam Money Out of File Sharers

October 21st, 2010, 16:53 GMT|

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet. Bu konu Germanya'yı bayağı salladı geçenlerde. Aynı maillerden bana da gelmişti... Halbuki netten hortumlama konusunda az mahir değilim Favori hortumsal purogramım Bareshare.. Hiç tınmadım ama bizim Germanya basını baya konu yaptıydı bunu.

Özetle şööle bişeydi::: ''Ado ve diğerleri, sizzz, intten downloaden yapanlar tespit edildiniz. 100 EUR bayılırsanız bize (Hukuk bürosuna_ama gerçek hukuk bürosunun adını hatta benzer internet alan adı e-mailini kullanmışlar) affedileceksiniz

Anlamadığım şey şu yaw TV'leriniz Tatort^^tur, Kriminal dizilerdir tonla yayında bunlara nasıl aldanıyorsunuz toplu halde a benim ex toprakdaşlarım ?

Scammers are posing as law firms and are sending fake copyright infringement notification emails to Internet users in an attempt to scare them into paying settlement fees.

According to TorrentFreak, which reported this new type of scam, the fake emails bear a subject of "Investigation Against You" and purport to be sent by a legit German law firm called Rechtsanwalt F. Giese.

The from field is spoofed and the sender email address can vary. Some of the addresses observed so far are: [email protected], [email protected], [email protected] and [email protected].

The messages claim that the law firm is acting on behalf of Videorama GmbH, a German film production and distribution company dating back to 1993.

"The subject of our assignment is that your Internet connection was used on a so-called peer-to-peer network and committed copyright infringement on works held by our clients," the scammers claim in the fake emails.

They go on to list the IP address allegedly used by the recipient when committing the offense and the number of files involved.

The emails also cite German laws and mention a real case when a German court imposed a significant penalty against a man for illegaly downloading music.

"As you may have already noticed from the media, today copyright infringement cases in court usually lead to a large fine and court costs," the scammers write, in an attempt to scare users.

Eventually, people are told that everything can be settled out of court if they agree to send 100 euros via Ukash or Paysafecard.

Unfortunately, such scam emails have a high chance of success, because the sending of copyright infringement pre-settlement letters is common in many countries.

"Rechtsanwalt F. Giese is not responsible for the fraudulent e-mails with the subject ‘investigation against you’. These are spam emails from fraudsters," a spokesperson for the law firm told TorrentFreak.
Collapse

silifke63 (X)
silifke63 (X)
Turkish to English
+ ...
Sazan (Cyprinidae) Jan 7, 2011

İyi bir balıktır.
Da... Size ne kardeşim, çevirin alın paranızı. Adam diyor ki, yastık altında hanımın altınları duruyor, şimdi arabayı değiştircem desem vermeyecek, ama iş için Nijerya'ya gidiyom der alırım.

silifke63 (X)
silifke63 (X)
Turkish to English
+ ...
Valla yalan.. Jan 7, 2011

Abudu Amadunun bi kere kayınvalidesi devlet başkanının danışmanıydı
Şaka bir yana da Sayın Büyüklerimizin çok övündükleri "sınai girişimci - tornacı" kardeşlerimizin hali içler acısı. Gidip gelmeyen, Çeçen olmadığı için de kimsenin tınmadığı bir sürü Anadolu Kaplanı var oralarda. Bozdurulan bileziklerle alınan dönüş biletlerine bile el konulduğu için bir daha dönemeyen çok sayıda
... See more
Abudu Amadunun bi kere kayınvalidesi devlet başkanının danışmanıydı
Şaka bir yana da Sayın Büyüklerimizin çok övündükleri "sınai girişimci - tornacı" kardeşlerimizin hali içler acısı. Gidip gelmeyen, Çeçen olmadığı için de kimsenin tınmadığı bir sürü Anadolu Kaplanı var oralarda. Bozdurulan bileziklerle alınan dönüş biletlerine bile el konulduğu için bir daha dönemeyen çok sayıda vatandaşımız var. Dahası, dönebilenler de "keriz" damgası yememek için ortalarda görünmüyor.

Şimdi!! Bunların çevirilerini yapıp, paraları alınmalı mı? EVET, en azından elin Nijeryalısı'ndan kurtarılmış 50 lira Türkiye'de kalır

[quote]Adnan Özdemir wrote:

From:

DEAR FRIEND,

I A.....
BEST REGARD,
MR.ABUDOU AMADOU,
BILL AND EXCHANGE MANAGER.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Arkadaş olalım, ödül kazandınız, TL yükleyin scamları=dolandırıcıkları, hüpletmeleri, g Jan 8, 2011

--Arkadaş olalım, keyfimize bakalım SMS, e-posta, telefon aramaları:
-------------------------------------------------------------------------------------
Hayır gerek yok gerçekten bak Hem ben kendim arar bulurum kız arkadaşımı senin mesajla beni şiyapmana gerek yok... Hem karışma sen SMS'ci, web siteci canlı, sana ne yahuu belki ben yalnızlıktan hoşlanıyorummm...
See more
--Arkadaş olalım, keyfimize bakalım SMS, e-posta, telefon aramaları:
-------------------------------------------------------------------------------------
Hayır gerek yok gerçekten bak Hem ben kendim arar bulurum kız arkadaşımı senin mesajla beni şiyapmana gerek yok... Hem karışma sen SMS'ci, web siteci canlı, sana ne yahuu belki ben yalnızlıktan hoşlanıyorummm

--Ödül kazandınız hüpletme-gümletmeleri:
-----------------------------------------------------
Yok Connicim, carinyom, cömert dünyalım, ülkedaşım, avrupalım, dünyalım. Kazandığım ödülü sana peşinen bağışlıyorum. Beni rahatsız etmee yeter.

--Beş dakkada sigarayı bıraktırıyoruz scamı:
-------------------------------------------------------
Igertaburu kardeşim, Landburu hanımcım valla olmuyor bak Size yüklü bi para veresim yok inanın hem ben tüttürmezsem kafam basmaz. Kafam basmazsa işimi yapamam. İşimi yapamazsam para kazanamam... Değil miii? Hem ne demişler? Rakı içen öldü de su içen ölmedi miii

--Yolda sokakta harika tool scamı:
-------------------------------------------
- Bakıng bu alet varya ey vatandaş, bu alet; keser biçer doğrar, miksler, ütü yapar, patatesi otomatik doğrar, tütünü gompile otomatik sarar, etli ekmek içi hazırlar, yetmezse sana evde etli ekmek yapar...

-Kalsın Necmi Ağbi, bekarım zaten bak evde dükkanım kapalı koşup açmam lazım..

--CAT araçları scamı:
-------------------------
Yorumsuzzzzzzzzzzzzzzzz

Selamlar herkesse
Collapse

Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

UYARI: Dikkat Scam

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »