Preţurile noi ale abonamentelor ProZ.com de la 1 iulie
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jul 4, 2012

Bună ziua,
De la 1 iulie, conform anunţurilor anterioare ale personalului ProZ.com, preţurile abonamentelor la site-ul ProZ.com s-au majorat după cum urmează:

  • Membri (reînnoire): 358 lei

  • Utilizatori (upgrade de la cont gratuit/abonament expirat): 392 lei

  • Studenţi: 134 lei

  • Membri corporate (reînnoire): 504 lei

  • Membri corporate (upgrade de la cont gratuit/abonament expirat): 794 lei


... See more
Bună ziua,
De la 1 iulie, conform anunţurilor anterioare ale personalului ProZ.com, preţurile abonamentelor la site-ul ProZ.com s-au majorat după cum urmează:

  • Membri (reînnoire): 358 lei

  • Utilizatori (upgrade de la cont gratuit/abonament expirat): 392 lei

  • Studenţi: 134 lei

  • Membri corporate (reînnoire): 504 lei

  • Membri corporate (upgrade de la cont gratuit/abonament expirat): 794 lei


Anunţul personalului: Adjustments to be made to ProZ.com membership pricing, effective July 1st, 2012 (ProZ.com: Translator Coop)
Abonamente (folosind sistemul de plată de pe site): http://www.proz.com/membership/?sp_submode=all_options
Abonamente în sistemul de plăţi în contul local: http://www.proz.com/join-local/professional

Pentru informaţii privind plăţile locale, vă rog să mă contactaţi.
O vară frumoasă.
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Italian to Romanian
TVA pentru facturile emise de ProZ.com Jul 13, 2012

Revin la acest aspect, pentru că nu m-am lămurit. Potrivit http://www.proz.com/faq/4024#4024, ProZ.com colectează TVA de la cei care nu au un număr TVA valid, ceilalți rămânând să plătească TVA conform reglementărilor în vigoare. Probabil că lucrurile sunt simple în cazul în care se plătește online. Aș dori să știu cum se procedează în cazul plăților locale, mai ales pentru cei... See more
Revin la acest aspect, pentru că nu m-am lămurit. Potrivit http://www.proz.com/faq/4024#4024, ProZ.com colectează TVA de la cei care nu au un număr TVA valid, ceilalți rămânând să plătească TVA conform reglementărilor în vigoare. Probabil că lucrurile sunt simple în cazul în care se plătește online. Aș dori să știu cum se procedează în cazul plăților locale, mai ales pentru cei care sunt înregistrați numai pentru achiziții/prestații intracomunitare. În orice caz, ar trebui să ne lămurim atât cu privire la plata TVA (către cine?), cât și la declararea achiziției serviciului (are ProZ.com un număr TVA valid in UE?).
Mulțumesc!
Collapse


 
Sandra & Kenneth Grossman
Sandra & Kenneth Grossman  Identity Verified
Israel
Local time: 00:32
French to English
+ ...
Vezi discutia asta ... Jul 13, 2012

Subiectul s-a mai discutat pe Proz in alte forumuri.

Poate ajuta, macar partial, linkul asta:

http://www.proz.com/forum/money_matters/226997-payment_to_prozcom_eu_vat_number.html



 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Nu s-a modificat nimic Jul 17, 2012

Scuze pentru răspunsul tardiv, am fost în concediu 10 zile.
De la ultimul meu mesaj pe această temă, nu s-a modificat nimic. Dacă se va modifica ceva, vă voi informa printr-un mesaj pe forum.
Prin sistemul de plăţi locale nu se colectează TVA, în sensul că nu se adaugă TVA pe facturi. Pentru plăţile locale, ProZ.com plăteşte TVA de fapt, dar nu îl colectează propriu-zis. Pe factură apare numărul de TVA al ProZ.com care este un număr de TVA pentru companii nerez
... See more
Scuze pentru răspunsul tardiv, am fost în concediu 10 zile.
De la ultimul meu mesaj pe această temă, nu s-a modificat nimic. Dacă se va modifica ceva, vă voi informa printr-un mesaj pe forum.
Prin sistemul de plăţi locale nu se colectează TVA, în sensul că nu se adaugă TVA pe facturi. Pentru plăţile locale, ProZ.com plăteşte TVA de fapt, dar nu îl colectează propriu-zis. Pe factură apare numărul de TVA al ProZ.com care este un număr de TVA pentru companii nerezidente obţinut în baza unei directive. Din câte văd, răspunsurile sunt deja în FAQ.
Dacă ajută la ceva, nu mi-a comunicat nimeni probleme cu decontarea facturii, măcar o parte dintre abonaţii prin sistemul local au ales să o pună la cheltuieli.
Pentru întrebările de natură contabilă, îţi recomand să consulţi un contabil.
Numai bine.
Collapse


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
English to Romanian
+ ...
TVA Jul 17, 2012

Am aruncat cândva o privire peste reglementările Codului fiscal cu privire la TVA şi locul prestării serviciilor.
Ce interesează mai mult este nu atât dacă ProZ colectează sau nu TVA, ci dacă noi (plătitori sau neplătitori de TVA) datorăm TVA statului român pentru serviciul achiziţionat. Sau cel puţin asta m-a interesat pe mine la momentul respectiv, reflectând la posibilitatea de a deveni membră plătitoare.
Iar răspunsul cred că este da, datorăm TVA de 24%, pent
... See more
Am aruncat cândva o privire peste reglementările Codului fiscal cu privire la TVA şi locul prestării serviciilor.
Ce interesează mai mult este nu atât dacă ProZ colectează sau nu TVA, ci dacă noi (plătitori sau neplătitori de TVA) datorăm TVA statului român pentru serviciul achiziţionat. Sau cel puţin asta m-a interesat pe mine la momentul respectiv, reflectând la posibilitatea de a deveni membră plătitoare.
Iar răspunsul cred că este da, datorăm TVA de 24%, pentru că locul prestării unor astfel de servicii se consideră a fi România.
E ca un import, pentru care se plăteşte TVA în vamă.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Numai dacă nu aveţi număr de TVA Jul 17, 2012

Chiar şi în sistemul de plată de pe site, TVA-ul se achită numai dacă nu aveţi număr de TVA intracomunitar. Altfel, oricum nu se adaugă la factură.
Din păcate, am observat că destul de puţini utilizatori care achită abonamentul în sistemul de plăţi locale îşi adaugă numărul de TVA la rubrica din profil privind informaţiile financiare, deşi întotdeauna atenţionez asupra acestui aspect înainte de efectuarea plăţii. Nu ştiu cât de utilă este factura ProZ.com dac
... See more
Chiar şi în sistemul de plată de pe site, TVA-ul se achită numai dacă nu aveţi număr de TVA intracomunitar. Altfel, oricum nu se adaugă la factură.
Din păcate, am observat că destul de puţini utilizatori care achită abonamentul în sistemul de plăţi locale îşi adaugă numărul de TVA la rubrica din profil privind informaţiile financiare, deşi întotdeauna atenţionez asupra acestui aspect înainte de efectuarea plăţii. Nu ştiu cât de utilă este factura ProZ.com dacă datele plătitorului nu sunt complete...
Singurul aspect problematic pare a fi legat de tipul de număr de TVA pe care îl are ProZ.com şi care este mai neobişnuit. Din nefericire, eu nu pot oferi lămuriri suplimentare legate de aceste aspect în afară de cele deja publicate pe site. Pot întreba, dacă doriţi, dar până acum tot asta mi s-a răspuns. Când voi primi informaţii diferite sau dacă se modifică ceva, vă voi anunţa cu siguranţă.
Numai bine.
Collapse


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
English to Romanian
+ ...
TVA intracomunitar Jul 17, 2012

Oare nu mai e valabil fragmentul de mai jos? (copiat de pe pag.11)

Cum va proceda un beneficiar din Romånia cand primeşte facturi pentru servicii intangibile
de la un prestator stabilit în UE sau în afara UE?
a) Dacă beneficiarul este persoană impozabilă, locul serviciului este considerat a fi în Romånia şi
persoana obligată la plata TVA este beneficiarul, care va proceda astfel:
 dacă este înregistrat normal în scopuri de TVA, va înregistra
... See more
Oare nu mai e valabil fragmentul de mai jos? (copiat de pe pag.11)

Cum va proceda un beneficiar din Romånia cand primeşte facturi pentru servicii intangibile
de la un prestator stabilit în UE sau în afara UE?
a) Dacă beneficiarul este persoană impozabilă, locul serviciului este considerat a fi în Romånia şi
persoana obligată la plata TVA este beneficiarul, care va proceda astfel:
 dacă este înregistrat normal în scopuri de TVA, va înregistra taxa aferentă serviciilor ca taxă
colectată şi deductibilă, în condi]iile prevăzute de lege, în decontul de TVA;
 dacă nu este înregistrat în scopuri de TVA sau este înregistrat numai pentru achizi]ii
intracomunitare, va depune decontul special de TVA şi va plăti efectiv taxa la bugetul
statului.

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/infotva/Brosura_2Servicii.pdf
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Contabilitate Jul 20, 2012

Stimată colegă,
Aceste aspecte sunt de competenţa contabililor sau a Admin. Financiare. Sunt convinsă că există o interpretare oficială şi norme de aplicare pe care cei de meserie le cunosc şi asupra cărora vă pot oferi lămuriri. Eu sunt traducător, nu contabil şi, din păcate, nu vă pot oferi vreo lămurire asupra aspectelor de acest gen. În plus, situaţia mea s-ar putea să nu se aplice în cazul dvs. TVA-ul este principalul motiv pentru care plătesc şi eu un contabil,
... See more
Stimată colegă,
Aceste aspecte sunt de competenţa contabililor sau a Admin. Financiare. Sunt convinsă că există o interpretare oficială şi norme de aplicare pe care cei de meserie le cunosc şi asupra cărora vă pot oferi lămuriri. Eu sunt traducător, nu contabil şi, din păcate, nu vă pot oferi vreo lămurire asupra aspectelor de acest gen. În plus, situaţia mea s-ar putea să nu se aplice în cazul dvs. TVA-ul este principalul motiv pentru care plătesc şi eu un contabil, care se ocupă de astfel de probleme pentru ca eu să mă pot concentra asupra serviciilor de traducere şi a clienţilor. Vă recomand călduros să consultaţi un contabil priceput sau să solicitaţi lămuriri de la Admin. Financiară.
Weekend plăcut.
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Requested edition not made.
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mai mult sau mai puţin Jul 21, 2012

Nu am făcut decât să reiterez recomandarea pe care o face şi site-ul şi care mi se pare cât se poate de rezonabilă. Din discuţiile de pe acest forum şi de pe altele, reiese că situaţia fiecăruia este diferită şi trebuie consultat un contabil sau Admin. Financiară pentru un răspuns valabil în cazul fiecăruia. Nu foloseşte la nimic să vă supăraţi pe întreg forumul, majoritatea traducătorilor nu se pricep la contabilitate, este o profesie diferită, în fond.
În ceea
... See more
Nu am făcut decât să reiterez recomandarea pe care o face şi site-ul şi care mi se pare cât se poate de rezonabilă. Din discuţiile de pe acest forum şi de pe altele, reiese că situaţia fiecăruia este diferită şi trebuie consultat un contabil sau Admin. Financiară pentru un răspuns valabil în cazul fiecăruia. Nu foloseşte la nimic să vă supăraţi pe întreg forumul, majoritatea traducătorilor nu se pricep la contabilitate, este o profesie diferită, în fond.
În ceea ce mă priveşte, vă asigur că ofer cu cea mai mare plăcere informaţii despre legislaţia traducătorilor, dar mi s-ar părea lipsit de profesionalism să-mi dau cu părerea despre lucruri care mă depăşesc, cum ar fi complexităţile tratamentului TVA. În special în situaţia aceasta, când este vorba de un caz atipic, o companie din SUA cu un număr de TVA de nerezident etc.
Numai bine.
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Requested edition not made.
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Textul de pe site Jul 21, 2012

Dacă intraţi pe linkul de plată a afilierii din sistemul de pe site (care este separat de cel local), veţi putea citi următorul pasaj explicativ:


ProZ.com is obliged by EU law to add VAT for online services when purchased by private customers living in the European Union. However, companies or freelancers with a valid VAT number (also called a turnover ID number) are not affected by this regulation! If you have a VAT number and enter it in the appropriate field, no VAT will be added.

What is a VAT number? A VAT number is an unique code by which the tax authorities can identify the individual companies/freelancers and their country.

Who can get a VAT number? In general, every company or freelancer who is registered as a business at the tax authorities is eligible for a VAT number. So, if you do not yet have a VAT number, please contact your local tax authorities to find out whether you are eligible for a VAT number and where to get one. Usually you can apply for a VAT number at a special department of the tax authorities in your country, and in many countries this is free of charge.

Important note: Even if you have a VAT number and do not pay VAT to ProZ.com, you might be responsible for accounting for VAT. In some countries, in this case the tax liabilities are reversed. Please check with your local tax authorities.


Pentru detalii suplimentare, puteţi oricând să contactaţi site-ul prin sistemul de support ticket.

[Editat la 2012-07-21 15:28 GMT]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Preţurile noi ale abonamentelor ProZ.com de la 1 iulie






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »