Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Off topic: Va inscrieti in clubul pasarilor de noapte sau in cel al cafelei de la rasarit de soare?
Thread poster: Denise Idel
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 20:26
Hebrew to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
amantul nostru, computerul Aug 29, 2008

da, am ajuns in "asemenea hal", intr-o stare atat de jalnica, incat petrecem mai mult timp cu amantul/a computer decat cu restul lumii "reale".

intr-adevar, somnul E o "deformatie profesionala", un mutant, un monstrulet care ne tulbura zilele si noptile. propun sa-l anihilam, sa-l lichidam. a sosit vremea ca dihania asta sa ne dea pace sa ne traim noptile si zilele in liniste si cu intelepciune......
See more
da, am ajuns in "asemenea hal", intr-o stare atat de jalnica, incat petrecem mai mult timp cu amantul/a computer decat cu restul lumii "reale".

intr-adevar, somnul E o "deformatie profesionala", un mutant, un monstrulet care ne tulbura zilele si noptile. propun sa-l anihilam, sa-l lichidam. a sosit vremea ca dihania asta sa ne dea pace sa ne traim noptile si zilele in liniste si cu intelepciune...
Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:26
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
There comes a time... Aug 29, 2008

Ecaterina Rusnac wrote:

Eh, acum dorm până la 10-11 pentru că nu mă mai ţin balamalele
Pe la 25 de ani aşa, lucram la stat şi începeam serviciul la 7:30 (criminal, nu ?). Mă culcam pe la 2-3 şi la 6 eram în picioare. Am ţinut-o aşa vreo 4 ani. În weekend dormeam ca buşteanul şi mai prindeam o oră de somn şi după-amiaza, că na, dacă serviciul începea la 7:30, se termina la 15:30. Dacă plecam la 15:25 prindeam ultimul troleibuz liber, stăteam jos şi prindeam vreo 30 de minute de somn şi în troleibuz:) De multe ori, nu mai apucam să dorm noaptea. Dar atunci reuşeam să mă pun repede pe picioare după o noapte nedormită. Cum am ajuns la 29 de ani am constatat că nu mai ţine. Dacă nu dormeam o noapte, eram zombie o săptămână. Acum, dacă lucrez toată noaptea, dorm toată ziua. Acum vreo 2 luni am avut o perioadă nasoală... 3 ore de somn, 6 ore de lucru, 3 ore de somn, 6 ore de lucru. După 3 săptămâni am început să am palpitaţii şi am zis că tre să inversez - 6 ore de somn, 3 ore de lucru, 6 ore de pauză


Ok, la început, nu ştii exact cât e de mare îmbucătura pe care o poţi mesteca... după, îţi dai seama că poţi mai mult, dar dacă ai şi serviciul...

Prin urmare: întâi a fost doar trezirea la 6:30 jumătate pentru serviciu (bad pay, lots of experience, trips abroad, nice people to be around with and heaps of gratifying experience)... după au venit clienţi şi serviciu, ceea ce însemna: no family life, somn câte 3 ore pe noapte şi... zombie all the way.
Am zis că nu e bun deloc; de fapt alţii m-au tras de mânecă. Cu curaj, am lăsat serviciul şi m-am apucat de "tricotat cuvinte", cum zicea Ioana, dar de acasă şi în funcţie de... whatever comes up. Te enervezi când vezi că numai tu eşti liber şi alţii se spetesc, dar şi când alţii petrec şi eu... mai am doar un paragraf (cu care te întinzi... hăăăăăăt până se termină distracţia). Avantaje şi dezavantaje.

However, all that said, I wouldn't give it up for any other job in this world, except for the chocolate taster job at Harrods, pentru care mă pregătesc intens şi de mult timp.

All the best,
Ana

În concluzie, nu sunt pasăre de noapte şi nu ştiu dacă este "power of habit or just the way I am", but I do like to get the worm early in the morning); in fact, 5 or even 4 AM looks so much better now, together with napping at 11 AM, of course.

[Edited at 2008-08-29 07:16]


 
irina savescu
irina savescu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:26
English to Romanian
chocolate taster job at Harrods Aug 29, 2008

aşa, ca să îţi faci o idee:
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/career_and_jobs/graduate_management/article543244.ece

eu am zis că o să încep cu un tur de festivaluri (cum e cel de la bruges) şi după aia să trec la profesionişti... See more
aşa, ca să îţi faci o idee:
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/career_and_jobs/graduate_management/article543244.ece

eu am zis că o să încep cu un tur de festivaluri (cum e cel de la bruges) şi după aia să trec la profesionişti
Collapse


 
Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
uff! situatia e grava! Aug 29, 2008

Cum? nu sunt singurul care face nopti albe?! rasuflu usurat...mai grav este ca am meciuri cu consoarta mai mereu cand deadline-urile sunt pe muchie! ar trebui sa se faca un fel de prenuptial in cazul casatoriilor intre un traducator si cineva din afara bransei. Sa se specifice acolo niste clauze referitoare la night shift / overtime etc. indatoririle casnice si ...cele matrimoniale...ce e mai grav, e ca ziua mai ai si un serviciu de la care e mai greu sa te sustragi...cazul meu, nu stiu altii c... See more
Cum? nu sunt singurul care face nopti albe?! rasuflu usurat...mai grav este ca am meciuri cu consoarta mai mereu cand deadline-urile sunt pe muchie! ar trebui sa se faca un fel de prenuptial in cazul casatoriilor intre un traducator si cineva din afara bransei. Sa se specifice acolo niste clauze referitoare la night shift / overtime etc. indatoririle casnice si ...cele matrimoniale...ce e mai grav, e ca ziua mai ai si un serviciu de la care e mai greu sa te sustragi...cazul meu, nu stiu altii cum sunt...Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:26
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Meciuri, huh? Aug 29, 2008

Florin Hulubei wrote:

Cum? nu sunt singurul care face nopti albe?! rasuflu usurat...mai grav este ca am meciuri cu consoarta mai mereu cand deadline-urile sunt pe muchie! ar trebui sa se faca un fel de prenuptial in cazul casatoriilor intre un traducator si cineva din afara bransei. Sa se specifice acolo niste clauze referitoare la night shift / overtime etc. indatoririle casnice si ...cele matrimoniale...ce e mai grav, e ca ziua mai ai si un serviciu de la care e mai greu sa te sustragi...cazul meu, nu stiu altii cum sunt...


La prenupţial nu m-am gândit. My mistake, however, good communication should make it work, nu?
Problema e că noi comunicăm mai bine cu alţii. E ca la cizmarul care umblă cu cizmele rupte.:roll:


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
Cafeaua mea de toate zilele! Aug 29, 2008

Bună dimineaţa! Îmi place că s-a încins discuţia Denise, ne-ai provocat pe toţi să ne mai aducem aminte că suntem şi oameni pe lângă traducători!!! E clar că viaţa de freelancer e una destul de controversată, desigur cu avantajele ei şi fiecare are un ritm aparte. Tendinţa generală cu orele noctambule e evidentă... See more
Bună dimineaţa! Îmi place că s-a încins discuţia Denise, ne-ai provocat pe toţi să ne mai aducem aminte că suntem şi oameni pe lângă traducători!!! E clar că viaţa de freelancer e una destul de controversată, desigur cu avantajele ei şi fiecare are un ritm aparte. Tendinţa generală cu orele noctambule e evidentă. Nimeni nu poate lipi geană pe geană când are deadline-ul la tâmplă, iar liniştea nopţii şi o cafea ajutătoare sigur te îmbie sua pur şi simplu te ţine pe linia de plutire.
E drept însă că am ajuns de multe ori să-mi impun să nu mai trec de anumite ore, adică maxim ora 2 când e musai... uşor de zis... Dar vine altă provocare şi o iei de la capăt. În schimb ce încerc eu este să-mi împart timpul şi cu familia pe cât pot, fie în weekend, fie în serile care nu-s foarte aglomerate şi documentele pot aştepta liniştite până dimineaţă, sau pur şi simplu îmi iau câte o zi liberă între predări şi-mi fac de cap, plimbare, tobogane, shopping, sport...:-D
Dimineaţa am ceasul meu natural: "Tezeste, mami, hai nu vezi c-a venit soalele?!"
Şi chit c-aş mai dormi şi eu vreo oră nu am încotro şi pun de cafea... buna mea prietenă, ţigările le-am lăsat de câţiva ani... cât despre YM excelentă faza cu dezinstalarea Dane, m-am amuzat copios, sunt sigură că în primii ani şi soţul meu s-ar fi descotorosit bucuros de el!!!! Însă acum ştie că e şi de folos şi aşa e, mulţi traducători galbeni la ceas de noapte, şi tare bine e uneori, în mici pauze între capitole să faci din mână şi să te saluţi cu un prieten sau un coleg!
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 20:26
Hebrew to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
"soale pe cel" Aug 29, 2008

Ioana Bostan wrote:

Dimineaţa am ceasul meu natural: "Tezeste, mami, hai nu vezi c-a venit soalele?!"


la noi formula magica e "mama, e soale afala!, tleste-te!" iar daca e spusa de trei ori, isi face efectul... intr-un "talziu"


 
Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
communication Aug 29, 2008

anamaria bulgariu wrote:

Florin Hulubei wrote:

Cum? nu sunt singurul care face nopti albe?! rasuflu usurat...mai grav este ca am meciuri cu consoarta mai mereu cand deadline-urile sunt pe muchie! ar trebui sa se faca un fel de prenuptial in cazul casatoriilor intre un traducator si cineva din afara bransei. Sa se specifice acolo niste clauze referitoare la night shift / overtime etc. indatoririle casnice si ...cele matrimoniale...ce e mai grav, e ca ziua mai ai si un serviciu de la care e mai greu sa te sustragi...cazul meu, nu stiu altii cum sunt...


La prenupţial nu m-am gândit. My mistake, however, good communication should make it work, nu?
Problema e că noi comunicăm mai bine cu alţii. E ca la cizmarul care umblă cu cizmele rupte.:roll:


What is good communication? Maybe Communication Breakdown...


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
Dulce noapte ... Aug 29, 2008

Pe la începuturi, acum vreo 2 ani, luam mereu mai mult decât puteam mesteca şi mă prindea ora 7 dimineaţa tot la calculator. A venit apoi bebe şi, cum calculatorul era amplasat mult prea aproape de camera lui, iar eu aveam un zgomot înfiorător de taste, am început să mă re-organizez. Sau măcar am încercat. Apoi mi-am luat laptop, m-am mutat în sufragerie şi am reluat nopţile. Mă acompaniau numai nişte mâţe cucuiete care gemeau de ziceai că le arde cineva pe rug.
Iar a
... See more
Pe la începuturi, acum vreo 2 ani, luam mereu mai mult decât puteam mesteca şi mă prindea ora 7 dimineaţa tot la calculator. A venit apoi bebe şi, cum calculatorul era amplasat mult prea aproape de camera lui, iar eu aveam un zgomot înfiorător de taste, am început să mă re-organizez. Sau măcar am încercat. Apoi mi-am luat laptop, m-am mutat în sufragerie şi am reluat nopţile. Mă acompaniau numai nişte mâţe cucuiete care gemeau de ziceai că le arde cineva pe rug.
Iar acum nu mai rezist mai mult de ora 1, noaptea. Balamalele au ruginit pesemne .... Mai rău (sau mai bine) eu nici nu beau cafea, energizante sau alte minuni, deci în afară de groaza unui termen-limită nimic nu mă poate ţine trează ....:)

Şi, totuşi, ce meserie a la fel de palpitantă???
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 20:26
Hebrew to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
good communication Aug 29, 2008

What is good communication? Maybe Communication Breakdown... [/quote]

good communication e cand tu vorbesti, iar persoana care te asculta da politicos din cap confirmand ca a inteles mesajul. apoi se duce sa se culce... nu?


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
Fiara din mine Aug 29, 2008

Da, uneori e greu să te înţelegi cu un consort din afara branşei. Văd că prietenul meu încă mă suportă. Cei drept, e şi el liber-profesionist. Singura problemă reală sunt vasele murdare care se adună, uneori, în cantităţi impresionante. Eu n-am timp să le spăl, pentru că deh, traduc, fac mâncare şi plimb câinele... el are timp, dar eu dorm când e el liber şi bucătăria e tare aproape de dormitor, din nefericire. Aşa că el preferă să mă iau de el că sunt vase murda... See more
Da, uneori e greu să te înţelegi cu un consort din afara branşei. Văd că prietenul meu încă mă suportă. Cei drept, e şi el liber-profesionist. Singura problemă reală sunt vasele murdare care se adună, uneori, în cantităţi impresionante. Eu n-am timp să le spăl, pentru că deh, traduc, fac mâncare şi plimb câinele... el are timp, dar eu dorm când e el liber şi bucătăria e tare aproape de dormitor, din nefericire. Aşa că el preferă să mă iau de el că sunt vase murdare, pentru că dacă sunt trezistă din somn, devin o fiară

Ce mă enervează e că în Bucureşti, eu una, n-am găsit supermarketuri/centre comerciale care să fie deschise în toiul nopţii. Tare mi-ar plăcea să merg la cumpărături pe la 2 noaptea
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 20:26
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
traducător vs. lumea normală :) Aug 29, 2008

M-am trezit şi eu... am visat că am deschis laptopul şi toate datele dispăruseră din cauza unei probleme de sistem Eu nu-mi amintesc niciodată ce visez, am un somn foarte greu şi nu mă trezeşte nici buldozerul.

În ultima vreme, de vreun an-doi, pierd nopţi mai mult din cauză că, peste zi, pierd vremea cu alte chestii în loc să lucrez, dar cele mai multe nopţi le-am pierdut citind sau cu vreun joc pe
... See more
M-am trezit şi eu... am visat că am deschis laptopul şi toate datele dispăruseră din cauza unei probleme de sistem Eu nu-mi amintesc niciodată ce visez, am un somn foarte greu şi nu mă trezeşte nici buldozerul.

În ultima vreme, de vreun an-doi, pierd nopţi mai mult din cauză că, peste zi, pierd vremea cu alte chestii în loc să lucrez, dar cele mai multe nopţi le-am pierdut citind sau cu vreun joc pe calculator Încerc însă să mă menţin pe o linie de plutire, mai mult sau mai puţin: în principiu, o oră de trezire rezonabilă e cam 10-11 (mai degrabă 11), mai devreme nu mă pot trezi decât dacă am coşmaruri cu calculatoare, şi pe la 2-3 mă culc. Nu e din cauza traducerilor, aşa am fost dintotdeauna. După ce mă dau jos din pat, îmi beau cafeaua citind mailurile de peste noapte sau vâslind pe Internet după diferite lucruri - cam o oră durează până mă trezesc efectiv

Cu asemenea program, rămân cu semnul întrebării unele chestii, cum ar fi cine se trezeşte să-l pregătească pe Andrei pentru şcoală, să-i facă micul dejun etc. Soţul, căci orele lui sunt foarte diferite, de cele mai multe ori se trezeşte foarte dimineaţă (pe la 6-7), iar când are de pregătit actele pentru contabilă, pe la 5. Doarme de amiază (eu nu mă mai trezesc până noaptea târziu, dacă mă culc de amiază) şi se culcă pe la 22. Aşadar avem câteva ore în care ne intersectăm... Dar mă ajută foarte mult şi mă susţine, altfel nu ştiu ce m-aş fi făcut cu programul meu şi cu călătoriile destul de dese.

În privinţa treburilor gospodăreşti, acestea sunt prima victimă sigură. Am avut o vreme un şir lung de femei care mai trebăluiau, dar, pe lângă faptul că nu am timp să mai fac ordine prin casă şi, sincer, nu este pe lista mea de priorităţi, sunt şi foarte pretenţioasă, aşa că nu au rezistat mult din diferite motive. Încă mai caut o femeie care să mă suporte, căci bărbat am găsit, dar nu le are cu ordinea şi curăţenia. Deşi la un moment dat, fapt cu totul atipic pentru soţul meu, înţelegând gravitatea situaţiei, m-a ajutat de vreo două ori la curăţenie! Tot soţul se ocupă şi de cumpărături şi de animalele de prin casă (deşi în privinţa ultimelor, la un moment, dat a pus piciorul în prag şi a zis că nu mai vrea altele în grijă). Andrei mă ajută mai des la treburile casnice, deşi e un moment din Cascadorii Râsului să-l vezi încercând şi nereuşind să-şi împăturească hainele. Încă e prea scump ca să-l învăţ să le împăturească corect, mai aştept În principiu, sarcina lui principală, şi una destul de consistentă, e să-şi strângă jucăriile - le strânge şi le aşează pe categorii sau pe valoare sentimentală şi nu e prudent să te bagi, câteva menajere şi-au luat mustrări grave pe tema asta. Andrei stă la şcoală până la ora 16.00 sau 17.00 când are chitară. În general, încerc să fiu alături de el şi când lucrez, acum are biroul lângă al meu şi lucrăm împreună, el lecţii, eu traduceri. Încerc să-l implic şi în bucătărie (facem împreună prăjituri, el se ocupă de gălbenuşuri, eu de albuşuri, mai copiază reţetele pe foi curate şi alte mici sarcini care-i fac plăcere, timp în care povestim). Astea sunt momente pe care încerc să le fur şi să le savurez. Mi-ar fi fost uşor să-l plasez la soacră-mea pe Andrei, care stă la o staţie distanţă, dar am preferat să fie tot timpul cu mine, deşi de multe ori mi-a fost mai greu. Câteodată e mult mai bine să alegi drumul cel greu, decât pe cel uşor. Am pierdut la ore de somn poate, dar am câştigat la relaţia mamă-copil. Cel mai mult îi place să ne jucăm cu el, şi când nu ne-am jucat împreună de mult, ne reproşează. De obicei, aproape zilnic tragem ceva jocuri împreună, avem noi o rutină şi nişte preferinţe, sau ne mai hârjonim.

Gătitul îmi lipseşte cel mai mult, pentru că eram obişnuită să-mi fac toate poftele şi acum reuşesc mai puţin. Nu am renunţat cu totul, dar am cam renunţat la reţelele elaborate pe care le pregăteam înainte sau la mesele prea bogate.

Am mare noroc că soţul şi familia mă susţin şi mă ajută, altfel nu aş reuşi deloc. În principiu, nu a fost aşa de la început, dar cu timpul a înţeles şi soţul şi am ajuns la un echilibru în care ne susţinem reciproc şi să ne sfătuim în unele privinţe. Lucrăm în domenii foarte diferite şi suntem foarte diferiţi, dar reuşim cumva să ne completăm şi să ne sprijinim cât putem.

Treptat-treptat, am renunţat la marea majoritate a ieşirilor la iarbă verde cu amicii, şi nu prea mă mai interesează dacă cred că stau acasă şi sunt "casnică" sau dacă înţeleg ce fac, nu simt nevoia să mă explic nimănui, îmi ajunge dacă soţul înţelege că pentru mine este important ceea ce fac. Nu prea mă mai ţin nervii să port lungi discuţii despre cosmeticale şi scutece (been there, done that). În plus, lumea normală se uită cruciş când îţi scoţi laptopul să mai butonezi ceva. Dar, în ultima vreme, nu prea mă mai preocupă, mai ies cu laptopul şi în parc sau la restaurant la prânz sau când îl conduc pe Andrei la diferite cursuri sau activităţi şi îmi văd de ale mele.

[Editat la 2008-08-29 10:50]
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 20:26
Hebrew to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
casnica Aug 29, 2008

Cristiana Coblis wrote:

[M-am trezit şi eu... am visat că am deschis laptopul şi toate datele dispăruseră din cauza unei probleme de sistem]

Eu n-am visat ieri asta, ci mi s-a "implinit" asa, deodata!!! Mi s-au sters ABSOLUT TOATE mesajele din inbox (lucrez cu Outlook Express). Si, pentru ca sunt foarte lenesa, nu am facut back up... Ce sa mai spun, inbox-ul meu e(era) agenda mea...


[Treptat-treptat, am renunţat la marea majoritate a ieşirilor la iarbă verde cu amicii, şi nu prea mă mai interesează dacă cred că stau acasă şi sunt "casnică" sau dacă înţeleg ce fac, nu simt nevoia să mă explic nimănui][Editat la 2008-08-29 10:50]


Cum? Mai sunt si altii care cred ca femeia care sta acasa e "casnica"? Si in ce domeniu ai spus ca lucrezi? In traduceri? Ce-i aia de fapt? A, primesti un document de cateva pagini si il tiparesti in alta limba? A, deci dactilografiere in alta limba cum ar veni, am inteles. Pai de ce vreo zece pagini de tradus iti iau vreo cinci-sase ore de lucru? Nu poti termina totul in doua-trei ore? E URGENT!!! (real, real, real!! )

Da, asa e, copiii nostri castiga mult. Ne au mereu alaturi.
Eu nu prea am avut ajutor, asa ca trebuit sa ma descurc singura si cu al mic si cu lucrul si cu celelalte (sotul pleaca la 6 din casa, vine dupa 6). La intalnirile cu clientii mei il luam intotdeauna cu mine... De la varsta de o luna e asistentul meu. Nu a fost usor, dar ne-am adaptat la situatia data... Insa copilu' a avut mult de castigat, pentru ca acum e super-sociabil...


 
Andreea Ciurea
Andreea Ciurea  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Şi eu pasăre de noapte Aug 29, 2008

Eu aşa am fost din totdeauna. Iar de când m-am apucat de tradus, am găsit şi scuza perfectă de a pierde nopţile fără a fi veşnic certată de mama ..."lasă-mă măi mamă, nu vezi că lucrez?". Nici nu se putea altfel...ziua facultate (ziua care începea pe la 11 dimineaţa la mine), noaptea lucru (până pe la 3-4). Am ţinut-o aşa toată facultatea şi mi-e dor de vremurile alea.

Apoi după terminare...tre
... See more
Eu aşa am fost din totdeauna. Iar de când m-am apucat de tradus, am găsit şi scuza perfectă de a pierde nopţile fără a fi veşnic certată de mama ..."lasă-mă măi mamă, nu vezi că lucrez?". Nici nu se putea altfel...ziua facultate (ziua care începea pe la 11 dimineaţa la mine), noaptea lucru (până pe la 3-4). Am ţinut-o aşa toată facultatea şi mi-e dor de vremurile alea.

Apoi după terminare...treaba s-a schimbat...m-am angajat full time...cu trezire la 8 (inuman de devreme pentru mine) şi n-am mai putut ţine pasul. Acum traduc după ora 18 până pe la 12-1 noaptea şi în week-end şi nu iau job-uri pe care ştiu că nu am cum să le fac decât dacă stau până târziu.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 20:26
English to Romanian
+ ...
O pasăre de noapte, cândva! Aug 29, 2008

Am fost şi eu cu mulţi ani în urmă. Am mai făcut lucrul ăsta de curând vreo două nopţi (a fost musai!), dar nu aş mai face-o. A doua zi eram un *zombie*! E clar că la vârsta mea nu se mai poate...

Prefer (dacă e nevoie) cafeaua la răsărit de soare sau chiar înainte, dar de obicei mă scol pe la 8-9, mă dezmeticesc în decurs de vreo oră, fac ceva mişcare/treabă prin casă încă vreo oră şi apoi la calculator până seara târziu, dar cu pauze, normal.
<
... See more
Am fost şi eu cu mulţi ani în urmă. Am mai făcut lucrul ăsta de curând vreo două nopţi (a fost musai!), dar nu aş mai face-o. A doua zi eram un *zombie*! E clar că la vârsta mea nu se mai poate...

Prefer (dacă e nevoie) cafeaua la răsărit de soare sau chiar înainte, dar de obicei mă scol pe la 8-9, mă dezmeticesc în decurs de vreo oră, fac ceva mişcare/treabă prin casă încă vreo oră şi apoi la calculator până seara târziu, dar cu pauze, normal.

Depinde şi de organismul fiecăruia. Dacă rezistă, e ok! Dar întrebarea este cât timp va mai rezista în ritmul ăsta? Eu, dacă nu dorm 8 ore pe noapte, parcă nu sunt întreagă a doua zi... Altora le este suficient să doarmă doar 5 ore... Unii nu dorm de loc...

Un adevăr valabil şi mie (ca şi la alţi colegi, văd) este că am renunţat şi renunţăm la multe lucruri pentru această pasiune ingrată, dar sublimă cu desăvârşire...!!!)

Oricum, aveţi grijă de voi, dragi colegi!
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Va inscrieti in clubul pasarilor de noapte sau in cel al cafelei de la rasarit de soare?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »