Pages in topic:   [1 2] >
intrebare stampila
Thread poster: Sabina P.
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 00:43
Romanian to English
+ ...
Jan 18, 2013

Buna ziua,
Detin autorizatie din 2010, in perioada aceea mi-am facut stampila, m-am inscris la tribunal insa nu m-am inregistrat la fisc deoarece nu aveam venituri. Acum doresc sa ma inregistrez. Urmeaza intrebarea: dupa ce obtin CIFul trebuie sa imi fac stampila pe care sa fie scris PFA si CIF sau pot lucra numai cu stampila pe care scrie traducator autorizat si nr autorizatiei? Ce ma sfatuiti: sa imi schimb stampila sau sa folosescc doua?


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Parerea mea Jan 18, 2013

Este sa ai 2. Astfel eviti bataile de cap cand o sa mergi de exemplu sa iti faci abonament la telefonia mobila. E posibil si ca unii clienti sa nu iti accepte factura.
Stiu ca sunt colegi care folosesc aceeasi stampila, si bineinteles nu au avut probleme, dar fiscal nu e corect sa folosesti stampila de traducator.
Eu de ex. am 2: una de traducator pentru traduceri si una pt. PFA (ma rog fostul PFA, dar asta nu este relevant acum)


 
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 00:43
Romanian to English
+ ...
TOPIC STARTER
multumesc Jan 19, 2013

Multumesc pentru raspuns!

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ştampilă şi parafă Jan 20, 2013

E bine să ai o ştampilă rotundă pentru contracte etc. şi o parafă (de regulă dreptunghiulară) pentru traduceri. Dacă e posibil, alege un tuş de altă culoare decât negru.
Baftă şi duminică plăcută.


 
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 00:43
Romanian to English
+ ...
TOPIC STARTER
uff Jan 20, 2013

Am stampila rotunda doar cu nume traducator, nr autorizatie. Aceasta se pune pe traduceri?
Ce ma sfatuiti, sa imi mai fac o stampila care sa contina CIF pe care o voi pune pe factura? Rotunda/patrata?
Nu as vrea sa o schimb pe cea pe care o am deja facuta deoarece cu ea m-am inregistrat la Tribunal. Nu mai vreau alte drumuri


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
English to Romanian
+ ...
Ștampile online? Jan 20, 2013

Ca să nu mai deschid un subiect de discuție, aș vrea să profit de acesta și să adaug o întrebare pentru colegii care și-au comandat ștampile online.
De curând am decis să-mi reînnoiesc ștampilele și am dat peste o grămadă de reclame pentru ștampile create la comandă online.
Am contactat una dintre firmele care îmi păreau mai serioase și mi-am ales modelele.
Însă, pentru crearea ștampilelor, mi-au cerut să le trimit copii după buletin, autorizație și
... See more
Ca să nu mai deschid un subiect de discuție, aș vrea să profit de acesta și să adaug o întrebare pentru colegii care și-au comandat ștampile online.
De curând am decis să-mi reînnoiesc ștampilele și am dat peste o grămadă de reclame pentru ștampile create la comandă online.
Am contactat una dintre firmele care îmi păreau mai serioase și mi-am ales modelele.
Însă, pentru crearea ștampilelor, mi-au cerut să le trimit copii după buletin, autorizație și certificatul de înregistrare fiscală.

Personal, am niște rețineri în a trimite copii după astfel de documente. Ce părere aveți?

[Edited at 2013-01-20 18:59 GMT]
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Documente stampila Jan 21, 2013

Aceste documente ti se cer chiar daca te duci la un centru de stampile. Nu prea ai cum sa faci stampile fara acestea.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ștampilă și parafă Jan 21, 2013

Sabina P. wrote:
Am stampila rotunda doar cu nume traducator, nr autorizatie. Aceasta se pune pe traduceri?
Ce ma sfatuiti, sa imi mai fac o stampila care sa contina CIF pe care o voi pune pe factura? Rotunda/patrata?
Nu as vrea sa o schimb pe cea pe care o am deja facuta deoarece cu ea m-am inregistrat la Tribunal. Nu mai vreau alte drumuri


Nu-ți face probleme. Pentru parafa de traducător nu există un format anume obligatoriu, fiecare o face cum dorește. Unii colegi folosesc chiar timbre seci pe folii autocolante pentru un aspect distinctiv (marketing), alții folosesc ștampile simple, almost anything goes.
Ștampila fiscală trebuie să fie rontundă, din câte știu. Cei de la ștampile îți pot arăta modele din care să alegi în funcție de ceea ce pot ei să facă.


 
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 00:43
Romanian to English
+ ...
TOPIC STARTER
multumesc Jan 21, 2013

din nou. Sunt la inceput de drum si sfaturile sunt utile intotdeauna!

 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
English to Romanian
+ ...
Stampile online? Jan 21, 2013

Alina - Maria Chiteala wrote:

Aceste documente ti se cer chiar daca te duci la un centru de stampile. Nu prea ai cum sa faci stampile fara acestea.



E adevărat, dar acolo le arăți și le duci acasă. E cu totul altceva să le trimiți prin e-mail unei firme despre care nu știi mare lucru. Dacă are codul tău fiscal, buletin și autorizație, nu crezi că poate lucra, bine-merci, ca „traducător”?


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
English to Romanian
+ ...
Ștampila pe factură Jan 21, 2013

Sabina P. wrote:

Ce ma sfatuiti, sa imi mai fac o stampila care sa contina CIF pe care o voi pune pe factura?



Din 2007, odată cu alinierea la practicile comerciale și fiscale din Uniunea Europeană, facturile și chitanțele nu mai au regim special, nu ești obligată să pui ștampilă și/sau semnătură pe nici una dintre ele.


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
@Florin Jan 22, 2013

Florin_ wrote:

Sabina P. wrote:

Ce ma sfatuiti, sa imi mai fac o stampila care sa contina CIF pe care o voi pune pe factura?



Din 2007, odată cu alinierea la practicile comerciale și fiscale din Uniunea Europeană, facturile și chitanțele nu mai au regim special, nu ești obligată să pui ștampilă și/sau semnătură pe nici una dintre ele.


Da, dar daca e vorba de un contract? Mai sus eu despre asta vorbeam.
Si la centrele de facut stampile ti se fac copii dupa acte. Dupa aceleasi acte. Si daca ar face ce zici tu ar fi fapta penala.


 
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 00:43
Romanian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Nu mai inteleg nimic Jan 22, 2013

Pana la urma stampila cu CIF trebuie la ceva? Se pune pe ceva sau e de ajuns doar stampila de traducator cu nr autorizatiei?

 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Stampila CIF Jan 22, 2013

Sabina P. wrote:

Pana la urma stampila cu CIF trebuie la ceva? Se pune pe ceva sau e de ajuns doar stampila de traducator cu nr autorizatiei?


Eu am avut nevoie de ea la contractul la telefonie mobila, pe contractele comerciale cu diferiti clienti, pe actul de inchiriere etc.
Stampila de traducator o utilizez doar pentru actele traduse si atat. Am vazut totusi colegi care stampileaza facturile sau contractele cu stampila de traducator. Din punctul meu de vedere nu este legal. Eu nu inchei contractul cu traducatorul x, ci cu PFA X. In ochii legii traducatorul X si PFA X sunt 2 entitati separate.


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
English to Romanian
+ ...
Ștampila Jan 22, 2013

Alina - Maria Chiteala wrote:

Florin_ wrote:

Sabina P. wrote:

Ce ma sfatuiti, sa imi mai fac o stampila care sa contina CIF pe care o voi pune pe factura?



Din 2007, odată cu alinierea la practicile comerciale și fiscale din Uniunea Europeană, facturile și chitanțele nu mai au regim special, nu ești obligată să pui ștampilă și/sau semnătură pe nici una dintre ele.


Da, dar daca e vorba de un contract? Mai sus eu despre asta vorbeam.
Si la centrele de facut stampile ti se fac copii dupa acte. Dupa aceleasi acte. Si daca ar face ce zici tu ar fi fapta penala.




Greșeala mea! Din textul întrebării tale, am crezut că te referi la factură.

Cât despre copiile după acte la centrele de ștampile, nici acest lucru nu mi se pare normal. Sunt documente pe care nici poliția sau alte autorități nu au dreptul să ți le ceară/rețină fără motive serioase (investigații, anchete etc.), chiar și în copie.
Când îți faci o ștampilă și o folosești, îți asumi autenticitatea ei. Altfel, ar fi faptă penală Nu că ar fi ceva neobișnuit în țara asta.
Ca să nu mai vorbim că există de mult kituri pentru ștampile de genul „do it yourself”.
Personal, cred că atâta timp cât facturile și chitanțele le poți scoate la imprimantă, nimeni nu se mai poticnește de o ștampilă și continui să cred că nu este o idee prea bună să oferi copii după documente confidențiale nici unui XYZ SRL.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


intrebare stampila






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »