Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >
Off topic: Toughtyping
Thread poster: Dan Marasescu
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Jan 26, 2005

Dragi prieteni,

Eu sunt în general un "fast learner", dar acum mi-am găsit naşul. Mă chinui de câteva zile să învăţ să scriu cu 10 degete (touchtyping) şi programul pe care îl folosesc, Mavis Beacon, îmi zice că sunt cam tolomac şi m-a trimis înapoi la lecţia 1 Mi-am cumpărat şi tastatură Microsoft Natural Keyboard (aia împărţit
... See more
Dragi prieteni,

Eu sunt în general un "fast learner", dar acum mi-am găsit naşul. Mă chinui de câteva zile să învăţ să scriu cu 10 degete (touchtyping) şi programul pe care îl folosesc, Mavis Beacon, îmi zice că sunt cam tolomac şi m-a trimis înapoi la lecţia 1 Mi-am cumpărat şi tastatură Microsoft Natural Keyboard (aia împărţită în două) şi îmi dau toată silinţa. Interesant lucru automatismele astea.

Am învăţat numai vreo 12 taste şi nevastă-mea insistă să le exersez de fiecare dată când scriu, dar îmi e imposibil. Cred că trebuie să le învăţ pe toate întâi.

V-aş ruga foarte mult să îmi daţi sfaturi utile. Cam cât credeţi că îi ia unui tolomac să înveţe aşa ceva? (vă rog să nu mă descurajaţi
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Metoda de tastare rapidă - o investiţie excelentă Jan 26, 2005

În primul rând, felicitări pentru decizie, Dan! Pari foarte hotărât, iar ăsta e primul lucru care-ţi trebuie ca să reuşeşti. Şi răbdare (recomandabil, fără tutun ).

Lucru esenţial: trebuie să înveţi tastarea rapidă într-o perioadă în care nu eşti presat de lucrări fiindcă altfel vei reveni repede la vechile „apucături”. Respectă întru totul programul respectiv (eu am folosit RoDactilo,
... See more
În primul rând, felicitări pentru decizie, Dan! Pari foarte hotărât, iar ăsta e primul lucru care-ţi trebuie ca să reuşeşti. Şi răbdare (recomandabil, fără tutun ).

Lucru esenţial: trebuie să înveţi tastarea rapidă într-o perioadă în care nu eşti presat de lucrări fiindcă altfel vei reveni repede la vechile „apucături”. Respectă întru totul programul respectiv (eu am folosit RoDactilo, dar toate programele merg pe acelaşi principiu). Nu sări nici o etapă, oricât de nesemnificativă ţi s-ar părea. În cazul acesta, repetiţia este mama învăţării! Încearcă să nu te gândeşti cât de plictisitor este totul şi ia-o de la capăt cu fiecare etapă până când îţi reuşeşte. Până la urmă, îţi reuşeşte. Trebuie să repeţi măcar 2 ore pe zi şi nu care cumva să mai tastezi după vechile trasee fiindcă n-ai făcut nimic.

Important: la primele lucrări pe care le faci cu noul mod de tastare vei avea un randament înfiorător. O să te întrebi la ce naiba ai făcut cursul ăsta dacă acum tastezi mai încet. Nu-ţi face griji! După câteva zile de „chin” o să-ţi iei un avânt de nu o să-ţi vină să crezi.

Concluzie: învăţarea unei metode de tastare rapidă cere mult timp (cel puţin o săptămână), multă răbdare şi multă ambiţie. Dar merită! Garantat!

Succes!


[Edited at 2005-01-26 11:24]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:15
English to Romanian
Nu trebuie să le amesteci! Jan 26, 2005

Subscriu total la ceea ce a spus Mihai mai sus. Este o investiţie excelentă, ai să te feliciţi mereu şi mereu pentru ea.

Metoda poate fi oricare (eu am învăţat după o carte şi la maşina de scris - aug. 1973), a durat cam vreo 3 săpt.

Important este sa nu le amesteci, că circuitele neuropsihomotorii (na, că am zis-o) ale vechii metode sunt mult mai bine fixate decât celelalte şi tind să le dea la o parte cu mare uşurinţă.

Succes!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
aha! am pe cine să dau vina :D Jan 26, 2005

circuitele neuropsihomotorii (na, că am zis-o) ale vechii metode sunt mult mai bine fixate decât celelalte şi tind să le dea la o parte cu mare uşurinţă.


deci individele astea m-au sabotat

Eu m-am apucat să învăţ de vreo patru ori şi am renunţat de fiecare dată. După mine, e mai greu ca la armată... Instrucţie, nu glumă.

Apropo, aţi menţionat nişte programe de care n-am mai auzit. Unde le-aţi găsit şi sunt frumoase? Măcar dacă fac instrucţie să fie cu personaje drăguţe şi simpatice


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:15
English to Romanian
Typing tutor Jan 26, 2005

Cristina, caută "typing tutor" pe Google (apar vreo 340.000 de hituri, cele mai multe freeware). Progamul Mavis era pe bani cândva (acum ~10 ani??).

Din păcate neuropsihomotoriile sunt încăpăţînate, vor să persiste, aşa că trebuie făcut cum spunea Mihai: cauţi / creezi o pauză de lucru de măcar o săpt., parcurgi tot cursul (programul) de typing şi pe urmă _nu mai baţi niciodată_ cu 2 degete, ci num
... See more
Cristina, caută "typing tutor" pe Google (apar vreo 340.000 de hituri, cele mai multe freeware). Progamul Mavis era pe bani cândva (acum ~10 ani??).

Din păcate neuropsihomotoriile sunt încăpăţînate, vor să persiste, aşa că trebuie făcut cum spunea Mihai: cauţi / creezi o pauză de lucru de măcar o săpt., parcurgi tot cursul (programul) de typing şi pe urmă _nu mai baţi niciodată_ cu 2 degete, ci numai cu toate, chiar dacă la început e mai greu.

Nu am terminat chiar toate exerciţiile şi am rămas cu un defect, nu folosesc degetele mari alternativ la bătut spaţiul (policele de la mâna dreaptă când ultima tastă a fost bătută cu un deget de la mâna stângă, şi invers). Nu pot însă să spun că mă deranjează în vreun fel. Oricum viteza obişnuită a unui om cu însuşiri medii de typist este mai mare decât cea a unei persoane foarte bune care bate cu 2 degete. Acurateţea scrierii depinde de om, mai puţin de metodă.

Principalul avantaj este că poţi să te uiţi pe text sau pe ecran (sau pe fereastră!), nu pe tastatură. Pentru traducători, este un avantaj imens.

Este utilă/indispensabilă o tastatură cu bun feedback mecanic şi/sau auditiv, adică să pot să ştiu sigur dacă tastatura "a luat" sau nu tasta pe care am apăsat-o. Nu am încercat tastatura "naturală" Microsoft, dar am auzit că este bună, mai sunt însă şi altele (unele vechi, care costă mult şi sunt considerate un fel de monştri sacri, cei care au nu se despart de ele; a mea este IBM, fabricată la 24 februarie 1988))
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Vacanţă Jan 26, 2005

Mulţumesc mult pentru toate sfaturile. scriu cu toate degetele, cu viteza de 1 wpm. Gata că nu mai pot.

Din ce îmi spuneţi, trebuie să aştept vreo vacanţă ca să învăţ. Cam neplăcut. Spuneţi-mi măcar că e ca mersul pe bicicletă şi nu se uita. Dacă o să cad în ispită în timpul învăţării şi scriu ca acum, înseamnă că am dat cu piciorul la toată munca?

Mavis Beacon m-a costat vreo 9 GBP la ofertă în Anglia. Versiunea 12. Scrie pe el că a p
... See more
Mulţumesc mult pentru toate sfaturile. scriu cu toate degetele, cu viteza de 1 wpm. Gata că nu mai pot.

Din ce îmi spuneţi, trebuie să aştept vreo vacanţă ca să învăţ. Cam neplăcut. Spuneţi-mi măcar că e ca mersul pe bicicletă şi nu se uita. Dacă o să cad în ispită în timpul învăţării şi scriu ca acum, înseamnă că am dat cu piciorul la toată munca?

Mavis Beacon m-a costat vreo 9 GBP la ofertă în Anglia. Versiunea 12. Scrie pe el că a primit 15 premii. Pare destul de complet, dar încă nu i-am găsit rezoluţia ideală şi se vede ca atunci când nu ai driverul de placă video instalat. Poate îmi daţi vreun sfat.

Mulţumesc frumos.
Dan
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:15
English to Romanian
Este ca mersul pe bicicletă! Jan 26, 2005

Dan Marasescu wrote:

Din ce îmi spuneţi, trebuie să aştept vreo vacanţă ca să învăţ. Cam neplăcut. Spuneţi-mi măcar că e ca mersul pe bicicletă şi nu se uita. Dacă o să cad în ispită în timpul învăţării şi scriu ca acum, înseamnă că am dat cu piciorul la toată munca?

Mavis Beacon m-a costat vreo 9 GBP la ofertă în Anglia. Versiunea 12. Scrie pe el că a primit 15 premii. Pare destul de complet, dar încă nu i-am găsit rezoluţia ideală şi se vede ca atunci când nu ai driverul de placă video instalat. Poate îmi daţi vreun sfat.

Dan


Este, definitely, ca mersul pe bicicletă, nu se uită (complet) niciodată. Necesită cel mult o mică perioadă de 'îndepărtare a ruginii', dar scurtă. Pentru cine lucrează la calculator zilnic, nici nu se pune problema.

Nu trebuie să mai scrii decât cu toate degetele, chiar acest lucru constituie exerciţiu de învăţare (la început) şi de întreţinere / perfecţionare mai târziu, pentru un timp. Creierul merge pe principiul efortului minim, tinde să revină la ce ştie mai bine, aşa că dacă îi oferi ocazia, va profita şi o va împinge pe Mavis mai la periferie

Mavis Beacon se pare că este un prog foarte bun. (Are şi versiuni new and improved!) Foarte mulţi dintre cei din US/UK care lucrează pe calculator tastează "orb" (au învăţat de la Mavis), ceea ce explică şi abundenţa de bloguri, mesaje etc., precum şi o mare parte din productivitatea superioară a celor de pe acolo. Nu e vorba numai despre tehnologie, ci şi despre faptul că o folosesc mai eficient.

Curios că nu merge automat la rezoluţia corectă, cerinţele hard sunt SVGA video card with 640x480 resolution or better, 2MB of Video Ram. Poate sunt ceva setări video prin program, altfel încearcă să schimbi câte ceva din driverul plăcii video, probabil că nu-i place ceva de pe acolo.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
poate de asta nu se prinde de mine Jan 26, 2005

Eu nu ştiu să merg pe bicicletă. Sunt cam multe chestii care sunt ca mersul pe bicicletă

O să vreau şi eu să văd programul ăsta cu Mavis, dacă e simpatică, mi-l iau şi eu. Poate Mavis e mai convingătoare


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:15
English to Romanian
Curaj! Că nici nu ştiţi ce pierdeţi Jan 26, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Eu nu ştiu să merg pe bicicletă. Sunt cam multe chestii care sunt ca mersul pe bicicletă

O să vreau şi eu să văd programul ăsta cu Mavis, dacă e simpatică, mi-l iau şi eu. Poate Mavis e mai convingătoare



Nici eu nu ştiu, dar se pare că nu contează

Înotul mai este (sigur) ca mersul pe bicicletă.

Mavis e destul de simpatică, foarte brunetă, dar cred că a cam înaintat în vârstă acum! Programul trebuie să fie foarte bun dacă a supravieţuit atât de mult. Are cel puţin 10 ani, credeam că a dispărut.

Dacă mi s-ar oferi un calculator nou ultimul răcnet, de vreo 2000 dolari, dar să nu mai bat decât cu 2 degete, aş refuza pe loc (iar calculatorul meu a îmbătrânit rău). Să ne gândim că toate shortcut pe tastatură sunt concepute având în vedere touch typists!

Iar al doilea lucru care îi este imperios necesar traducătorului este un monitor foarte bun.

Hai să discutăm şi despre asta, ce folosiţi, ce recomandaţi, ce aţi dori să aveţi?

Am avut iniţial un ADI de 15' (foarte bun), apoi un Samsung de 17' (înainte ca Samsungurile să fie la modă), care mă uimeşte şi acum cât de bine se vede. Folosesc de nişte ani Iiyama Vision Master Pro 512. Sunt foarte mulţumit. Mi-aş dori (când au să scadă destul preţurile) un LCD de cel puţin 19', probabil tot Iiyama, dar şi altele sunt OK.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
recomand şi eu LCD Jan 26, 2005

Mi-am luat şi eu unul de curând, e numai de 17 dar e suficient. Am avut un monitor normal de 21 care a fost mai mare decât m-am aşteptat când l-am comandat L-am pasat soţului. Acum mă gândesc că în activitatea noastră este util să ai legate două monitoare pe care să poţi afişa două documente diferite. De exemplu, e util pentru unele revizii sau traduceri când trebuie să te plimbi de la PDF la rft şi să mai v... See more
Mi-am luat şi eu unul de curând, e numai de 17 dar e suficient. Am avut un monitor normal de 21 care a fost mai mare decât m-am aşteptat când l-am comandat L-am pasat soţului. Acum mă gândesc că în activitatea noastră este util să ai legate două monitoare pe care să poţi afişa două documente diferite. De exemplu, e util pentru unele revizii sau traduceri când trebuie să te plimbi de la PDF la rft şi să mai vizitezi şi glosare...

În orice caz, o să-i fac o vizită lui Mavis după sesiune (când o să înceapă probabil să plouă cu comenzi). O să încerc să văd poate de data asta reuşesc
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:15
English to Romanian
Două ecrane este ideal! Jan 26, 2005

Mai ergonomic decât aşa, se poate, dar greu (3 ecrane?)

 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Va admir sincer Jan 27, 2005

Va admir sincer pentru stradanie si reusita.
Lucian - la acest subiect iti dau dreptate. Nu sunt medic, dar inclin sa cred ca exista mai intai o chestie de sincronizare a comenzilor de la creier si a mainilor.
Am incercat si eu sa invat sa scriu cu 10 degete la masina de scris (dupa o carte mai veche). Am incercat sa invat sa cant la pian (cu ambele maini). N-am reusit. Am senzatia ca nu primesc amandoua mainile comanda.Nu pot folosi amandoua mainile simultan.
Poate ca este che
... See more
Va admir sincer pentru stradanie si reusita.
Lucian - la acest subiect iti dau dreptate. Nu sunt medic, dar inclin sa cred ca exista mai intai o chestie de sincronizare a comenzilor de la creier si a mainilor.
Am incercat si eu sa invat sa scriu cu 10 degete la masina de scris (dupa o carte mai veche). Am incercat sa invat sa cant la pian (cu ambele maini). N-am reusit. Am senzatia ca nu primesc amandoua mainile comanda.Nu pot folosi amandoua mainile simultan.
Poate ca este chestie de exercitiu numai.Nu stiu de ce nu reusesc.
Poate ma lamuresti tu.
Se spune ca sunt sporturi care nu se uita niciodata, dar eu nu cred: bicicleta, patinaj, inot.
Copil fiind am invatat sa merg pe bicicleta. Dupa multi ani, fiindca aici este moda si lumea foarte sportiva, mi-am luat bicicleta. Nu mai stiam sa merg, mi-a fost o frica teribila pana mi-am reamintit cum e cu echilibrul.
Am patinat (pe gheata). Acum as dori sa mai incerc, dar nu stiu daca mai stiu, daca o sa patesc la fel ca la bicicleta.
Cu viteza de scriere este chiar asa? E mai rapid cu zece degete?Da, nu e musai sa privesti la ecran. Am vazut dactilografele profesioniste cum urmareau numai textul de dactilografiat si nu masina. E o chestie.Totusi la calculator este o mica problema: depinde de tastatura. Daca apesi un pic mai tare(fara a ridica degetul), poti sa apara semne duble. La masina nu se intampla asta.
Eu am capatat o viteza bunuta fara zece degete, dar nu va contrazic.
Am sa incerc si eu din nou sa invat metoda corecta.
Bafta multa Dane si ...curaj Cristiana!

Ruxi
P.S Am vazut aici la TV o tipa care scria perfect (deci fara greseala si repede), de mana, cu ambele maini, in oglinda (deci cu o mana scria normal, iar cealalta simultan scria oglindirea textului).
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 09:15
English to Romanian
+ ...
Recordul de viteza la dactilografiere Feb 6, 2005

Barbara Blackburn, the World's Fastest Typist

Mrs. Barbara Blackburn of Salem, Oregon can maintain 150 wpm (words per minute) for 50 min (37,500 key strokes) and attains a speed of 170 wpm using the Dvorak Simplified Keyboard (DSK) system. Her top speed was recorded at 212 wpm. Source: Norris McWhirter, ed. (1985), THE GUINNESS BOOK OF WORLD RECORDS, 23rd US edition, New York: Sterling Publishing Co., Inc.

How does she type so fast? The key, so to speak, is in the keybo
... See more
Barbara Blackburn, the World's Fastest Typist

Mrs. Barbara Blackburn of Salem, Oregon can maintain 150 wpm (words per minute) for 50 min (37,500 key strokes) and attains a speed of 170 wpm using the Dvorak Simplified Keyboard (DSK) system. Her top speed was recorded at 212 wpm. Source: Norris McWhirter, ed. (1985), THE GUINNESS BOOK OF WORLD RECORDS, 23rd US edition, New York: Sterling Publishing Co., Inc.

How does she type so fast? The key, so to speak, is in the keyboard design. Blackburn will type on nothing but the Dvorak keyboard, which has vowels on one side and consonants on the other, with the most frequently used letters on the center row. "It makes much more sense than the standard, so-called Qwerty keyboard (named after the first six letters on the top row)," Blackburn said. In fact, it was the Qwerty keyboard that was her undoing in high school typing class back in Pleasant Hill, Missouri.

"Typing was the bane of my existence." She remembered how her I-minus (I for Inferior) typing grade kept her from graduating at the top of her class. As it was, she graduated third in a class of 46 students. In 1938, as a freshman in business college, Blackburn first laid hands on a Dvorak keyboard. She took to it like a fish to water. In only a few years her speed was up to 138 words per minute.

Anyone who has seen her whizzing fingers in action, as well as the flawless results on paper (her error frequency is two-tenths of one percent), can have no doubt that Barbara Blackburn is indeed the world's fastest typist.

The "catch" here este tipul de tastatura: Dvorak care este optimizat pentru viteza. Tastaturile Qwerty pe care le folosim de obicei sunt niste anacronisme, care ni se trag de pe vremea primelor masini de scris. Se pare ca in acea perioada, daca dactilografiai cu o viteza mai mare, bratele masinii de scris se blocau, si atunci au creat layout-ul Qwerty pentru a forta dactilografele sa bata mai incet si a evita blocarea bratelor literelor. Tehnologia a evoluat, mai ales la tastatura calculatoarelor nu se mai pune problema de blocarea bratelor (desi exista un keyboard buffer care poate fi "overflown"), dar layout-ul tastaturii a ramas acelasi...

Vorbind de recorduri de viteza, in biografia lui Philip K. Dick, scriitorul SF, am citit ca el putea dactilografia cu 120 de cuvinte pe minut (wpm) (banuiesc ca pe o tastatura Qwerty, in carte nu se specifica). Asta inseamna ca putea scrie cu viteza vorbirii libere (chiar rapide, daca luam in considerare anunturile pentru "audio typists", de ex. Experienced Audio Typist with 60wpm+ accurate typing skills required), la fel de repede ca un stenograf bun.

Eu am facut chiar o scoala postliceala de secretariat, unde am invatat dactilografia si stenografia dupa metodele traditionale (la masina de scris si dupa acea carte clasica din anii 70).

Am avut ocazia sa exersez si cu un Typing Tutor pe PC, pe care il mai am si acum, desi era facut pentru Windows 3.1. Conform acestui program eu am o viteza de dactilografiere de 55-60 wpm, ceea ce este satisfacator in munca de traducator.

Pentru cei care doresc sa invete metoda oarba, eu le-as recomanda sa puna in primul rind accentul pe corectitudine, sa bata cu cit mai putine greseli de dactilografiere (inversiunile de litere la dactilografiere pot fi foarte distractive prin rezultatele neasteptate pe care le produc, dar sint sigur ca clientul nu va ride la fel de bine). Viteza vine de la sine cu timpul si prin exercitiu regulat (utilizare zilnica, ceea ce la traducatori/utlizatori de calculator e de la sine inteles).

Pentru Dan: eu as zice sa parcurgi mai intii toate lectiile, ca sa inveti cu ce deget se bate fiecare litera, si apoi sa le reiei pentru aprofundare. Oare Mavis e chiar asa de rea ca daca te-a trimis inapoi la lectia 1, nu mai poti face lectia 10 de exemplu?

Multa rabdare, succes si la mai mare (viteza, productivitate etc.)
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 09:15
English to Romanian
+ ...
problema "tastelor repetate" se poate rezolva pe calculator Feb 6, 2005

Ruxi wrote:

Cu viteza de scriere este chiar asa? E mai rapid cu zece degete?Da, nu e musai sa privesti la ecran. Am vazut dactilografele profesioniste cum urmareau numai textul de dactilografiat si nu masina. E o chestie.Totusi la calculator este o mica problema: depinde de tastatura. Daca apesi un pic mai tare(fara a ridica degetul), poti sa apara semne duble. La masina nu se intampla asta.



Ruxi, din proprie experienta iti pot spune ca este chiar asa. Viteza de scriere cu zece degete nu se compara cu cea cu 2 degete. Si eu am invatat mai intii sa scriu cu 2 degete pe cind eram student si in perioada aia chiar faceam culegere de text si imi trebuiau peste 30 de minute sa bat o pagina A4. Acum pot face acelasi lucru in 5-10 minute.

Problema de care zici tu la calculator se poate rezolva foarte simplu. Din Control Panel poti configura tastatura ca durata dupa care incepe sa repete o litera (daca tii apasata tasta respectiva) sa fie mai mare. Totusi, sa nu o pui prea mare pentru ca o sa te enerveze apoi cind vrei sa stergi ceva si tii apasata tasta Delete sau Backspace. Trebuie sa gasesti un compromis acceptabil in functie de stilul tau de dactilografiere.


 
Bianca Fogarasi
Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
am invatat cand eram studenta, fara programe speciale Feb 7, 2005

Eram la facultate (la Sibiu, nu la Cluj), in primul an, si aveam o profesoara nemtoaica, tare a draculuila cursul de informatica aplicata, faceam de toate, inclusiv probleme, ne invata sa spargem coduri simple, tot felul de ciudatenii si ne-a avertizat ca nu ne trece, oricata teorie ori practica am sti, daca la sfarsitul anului nu tastam cu zece degete. Si nu am crezut-o... Evident ca s-a tinut de cuvant, asa ca mi-am petrecut toa... See more
Eram la facultate (la Sibiu, nu la Cluj), in primul an, si aveam o profesoara nemtoaica, tare a draculuila cursul de informatica aplicata, faceam de toate, inclusiv probleme, ne invata sa spargem coduri simple, tot felul de ciudatenii si ne-a avertizat ca nu ne trece, oricata teorie ori practica am sti, daca la sfarsitul anului nu tastam cu zece degete. Si nu am crezut-o... Evident ca s-a tinut de cuvant, asa ca mi-am petrecut toata vara la calculator, copiind orice fel de texte, doar ca sa ma obisnuiesc sa tastez cu 10 degete. Nu punea pret pe viteza, aceea oricum ar fi venit cu timpul, ci se uita foarte atent daca foloseam toate degetele, fara sa ma uit la ecran - la un moment dat, chiar ma incurcam daca ma uitam la taste.

In fine, am invatat sa tastez cu toate degetele, fara vreo metoda anume, doar primind explicatii elementare; avantajul a fost ca nu eram presata de timp.

Acum, ca sa fiu sincera, ii multumesc profei ca m-a obligat sa invat tastarea cu 10 degete... Asa ca, Dan, nu te lasa ca merita, e extrem de util!
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Toughtyping






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »