Време бума je опет у Силиконској долини. Канцеларијске паркове уз аутопут 101 поново красе рекламне поруке новог бизниса. Најамнине скачу као и потражња за елитним викендицама у туристичким местима као што је Лејк Тахоу, што је знак да се богатство гомила. Беј Ериа је било место у којем је зачета индустрија полупроводника, компјутера и интернетских компанија које су се развиле после тога. Њени чаробњаци су нам подарили мноштво чуда која чине да данашњи свет изгледа футуристички, од телефона са екраном осетњивим на додир, до инстант претраге огромних библиотека, до могућности да се дроном управља са удаљености од више хиљада миља. Оживљавање њене пословне активности од 2010. године говори нам да прогрес иде незаустављиво напред.
Зато нам може звучати као изненађење што неки мисле да Силиконска долина стагнира и да се стопа иновација већ неколико деценија смањује. Питер Тил, оснивач Пеј Пала и први спољни инвеститор Фејсбука, каже да је иновативност у Америци „ негде између очајног стања и нестанка“. Инжињери из свих могућих области деле слична осећања разочарења. А мала, али растућа група економиста, сматра да економски утицај на данашњу иновативност можда бледи у односу на онај у прошлости.
[ … ]
А широм света, све је више иновација које користе јефтину покретачку енергију. Рачунари почињу да разумеју природни језик. Људи контролишу видео игрице само покретом тела-технологија која ће можда ускоро наћи примену у већем делу пословног света. Тродимензионално штампање може да избаци све већи број сложених предмета а можда ће ускоро прећи на људско ткиво и други органски материјал.
Неки песимиста, када су у питању иновације, могао би ово да сматра „загушењем сутрашњице.“ Али, идеја да технологија води напретку мора, или да непоколебљиво иде напред или да опада, уместо да периодично опада и расте, што је у супротности са историјом. Чед Сајверсон са Чикашког универзитета истиче да је раст продуктивности током увођења електрификације био неравномеран. Раст је био спор током периода увођења значајних електричних иновација крајем деветнаестог и почетком двадесетог века; а онда је нагло кренуо напред.