Vremena ponovnog uspona se vraćaju U Silicijumsku dolinu. Kancelarije duž Autoputa 101 su nanovo ukrašene amblemima start-up poslova. Cene nekretnina idu nagore, kao i potražnja za vrhunskim kućama za odmor u letovalištima kao Lejk Taho, znak da se bogatstvo zgrće. Industrija poluprovodnika se rodila u Oblasti zaliva kao i kompjuterske i internet kompanije koje su narasle u tom periodu. Njihovi čarobnjaci su dali mnoga čuda koja su učinila da se svet oseća futuristički, od tač-skrin telefona do trenutnog pretraživanja velikih biblioteka i do moći da se pilotira dronom hiljadama milja daleko. Oživljavanje tih poslovnih aktivnosti posle 2010 sugeriše da se progres ubrzava.
Pa može doći kao iznenađenje da neki u Silicijumskoj dolini misle da mesto stagnira i da steoen inovacija opada decenijama. Piter Tiel, osnivač Pajpala i prvi spoljnji investitor u Fejsbuk, kaže da su inovacije u Americi "negde između problematičnog i mrtvog". Inženjeri iz svih mogućih oblasti dele slično razočaravajuće mišljenje. A mala, ali rastuća grupa ekonomista smatra da je ekonomski uticaj današnjih inovacija slab u poređenju sa onima od pre.
(...)
Preko table, inovacije ojačane jeftinom snagom tehnologije su u uzletu. Kompjuteri počinju da razumevaju prirodni jezik. Ljudi sami kontrolišu video igrice kroz pokrete tela - tehnologija koja može uskoro naći primenu u većini poslovnog sveta. Trodimenzionalno kopiranje omogućava izbacivanje kompleksnih nizova stvari i može se uskoro orijentisati na ljudsko tkivo i ostale organske materijale.
Inovacijski pesimisti mogu odbaciti ovo kao "divno ali neostvarivo". Ali ideja o razvoju uz vođstvo tehnologije mora ili nastaviti nesmanjena ili polako opadati, pre nego opadati i plutajući, je u raskoraku sa istorijom. Čad Siverson sa Univerziteta Čikago ukazuje da je rast produktivnosti tokom doba elektrifikacije bio nezgrapan. Rast je bio slab tokom perioda važnih električnih inovacija u kasnim XIX veku i ranom XX; onda je naglo porastao.