Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
On A Cat Ageing :( Jul 18, 2006

Life will go on for ever,
with all that cat can wish:
warmth and the glad procession
of fish and milk and fish.

(Alexander Gray, On A Cat Ageing)

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-07-19 10:52]


 
PROCASAPROIECT
PROCASAPROIECT
German to Hungarian
E iubesc cainii Jul 19, 2006

Salutari tuturor colegilor,crescatori de diverse animalutze !!!!

Avem si noi pisici,dar mie nu-mi prea plac.
Si ele simt acest lucru,si ma ocolesc......

Desi in copilarie am avut si eu un motan negru ,pe nume SCHWARZER PETER , pe care chiar l-am iubit mult.

Dece nu le mai plac ????
Pentru ca o prietena de-a mea a trebuit sa avorteze,ca a facut toxoplasmoza,probabil de la pisici . Desigur nu numai pisicile transmit aceasta boala,dar ea
... See more
Salutari tuturor colegilor,crescatori de diverse animalutze !!!!

Avem si noi pisici,dar mie nu-mi prea plac.
Si ele simt acest lucru,si ma ocolesc......

Desi in copilarie am avut si eu un motan negru ,pe nume SCHWARZER PETER , pe care chiar l-am iubit mult.

Dece nu le mai plac ????
Pentru ca o prietena de-a mea a trebuit sa avorteze,ca a facut toxoplasmoza,probabil de la pisici . Desigur nu numai pisicile transmit aceasta boala,dar ea nu a fost in contact cu alta felina decat cu pisici.
A scapat foarte greu de boala,cu niste antibiotice foarte puternice din SUA ( asa mi-a povestit).
Am cautat pe net ,si am citit ca pisicutele ( si motanei ) pana la un an sunt si mai periculoase (periculosi ) d.p.d.v. al transmiterii acestei boli.
Cica omul poate fi purtator al acestei boli, fara sa o manifeste,decat daca ii scade imunitatea ....

( Lucian Alexandrescu astept parerea ta de medic )

Si pe vremea aceea , cand prietena mea a fost bolnava eu eram gravida. Va dati seama ????

Asa ca de atunci am o problema cu pisicile .
Mi-a intrat acest lucru in cap,si cu asta basta ..........

Dar cu cainii e o alta treaba ............
Nu ca ei n-ar transmite boli ( chist hidatic de ex, turbare ,viermi ) stiu bine ... dar ei sunt draguti ,comunicativi ,veseli,jucausi,sinceri, (! ) si seamana cu stapanii.....( nu la forma ma refer))

Avem o boxerita ,ADA, dulce de tot,care a crescut in firma,in poala clientilor.E o inteleapta ....... o ,o ... ce sa mai spun ....ma topesc de dragul ei .....

In adolescenta am crescut cativa caini de rasa,care au ajuns campioni nationali .
Un brac german cu par sarmos ( LORD ) care a primit RPJ ( Romania Prim Junior ) ,CMCR ( Cel Mai Bun Caine al Rasei )
la Tg. Mures ( 1987 ? )
Si un Dog German albastru (Aspar) CAC I.

Acum nu mai participam la concursuri .......desi crescatorii ( cinstiti ) de caini de rasa chiar sunt o gasca misto,o lume aparte ( M-a deranjat si fractionarea fostei Uniuni Chinologice ,pe atunci unice pe tara si am rupt de tot legatura )
Dar tot avem caine frumos ......
Ce ar fi sa deschidem un fir si pentru traducatorii crescatori de caini ????

Va salut ,cu toate animalutzele voastre cu tot,

Agnes

P.S.
Mi-au placut mult,mult de tot scrisorile pisicutzelor ........

P.P.S.
O voi intreba si eu pe Aduca mea ,daca vrea sa comunice cu voi...:-))) Desi pragmatica cum e, ce sa scrie ?
Probabil asa ceva :

" mamica mea nu prea are timp de joaca si plimbare ,ca traduce toata ziua prostiile alea de acte si numai cu clientii se ocupa in loc sa ma smotoceasca pe mine .
- Ii rup odata hartiile ,sa nu mai aiba ce sa se uite la cutia aia . Ca am observat eu,ca daca are niste hartii,se tot uita la o cutie . N-ai hartie,nu te uiti la cutie ...e logic nu ????
Si apoi si oamenii care vin la mama la firma sunt ciudati . Mama le da hartii albe cu ceva negru , oamenii dau niste hartii mai mici si mai colorate , si am vazut ca mama se bucura .... ce-o fi alea ??????????????
Halal viata de animalutz de traducator .....
Nu mai inteleg nimic,dar oricum o iubesc pe mamica mea ,cu toate ca mai fac si eu pe suparata .. SI atunci mama observa ca sunt trista si ma mai ia in brate ,si-mi spune ca ma iubeste ....dar cam rar . Sa le ia naiba de hartii, ele sunt de vina ! "

Cred ca stiu ,dece traducatorii prefera poate mai mult pisicile...nu trebuie sa le acorzi atata timp ca altor animale
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
Şi câinii, şi pisicile, şi... Jul 19, 2006

Nu sunt convins că aş putea iubi mai ştiu eu ce dihanie, de ex. tarantulă, aligator, o piatră... (acum nişte ani a existat o modă - nu la noi - să ai "pet rock", adică o piatră obişnuită).
În privinţa toxoplasmozei: opinia mea ca medic psihiatru nu face nici $.02. Totuşi, ştiu că fac toxoplasmoză şi persoane care nu au şi nu au avut nici un fel de pet.
Cu pauze (pe durata cursurilor universitare), am avut întotdeauna în casă multe pisici (uneori peste 10 - mam
... See more
Nu sunt convins că aş putea iubi mai ştiu eu ce dihanie, de ex. tarantulă, aligator, o piatră... (acum nişte ani a existat o modă - nu la noi - să ai "pet rock", adică o piatră obişnuită).
În privinţa toxoplasmozei: opinia mea ca medic psihiatru nu face nici $.02. Totuşi, ştiu că fac toxoplasmoză şi persoane care nu au şi nu au avut nici un fel de pet.
Cu pauze (pe durata cursurilor universitare), am avut întotdeauna în casă multe pisici (uneori peste 10 - mamei îi plăceau pisicile) şi 1-2 câini. Nici eu şi nici altcineva din familie nu a avut de suferit.
Acuma, hai să fac puţin pe deşteptul ca psihiatru: cine are dreptate, cel care are sau cel care n-are pets? Nici unul. Adevărul e la mijloc. Au caracteristici pozitive (şi negative) atât cei care ţin, cât şi cei care nu ţin pets.
Total şi profund negativă este ura faţă de animale (cei care le chinuie etc), orice fel de animale. Cei care (în copilărie) chinuie animale... scrie în DSM-IV ce-i (ce va fi) cu ei.
Cu vânătorii e altceva; unii sunt adevăraţi (Vezi, de ex., Freischuetz de Weber), alţii sunt ca să show off. Nici elaborez în nici un fel, că-mi sar VIPurile în cap.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
... şi alte animăluţe Jul 19, 2006

Mulţumesc colegilor care sunt alături de mine în aceste clipe. Ce poezie frumoasă, Ioana, m-a făcut să zâmbesc

Cel mai "ciudat" animăluţ pe care l-am avut a fost o broscuţă ţestoasă. De fapt am avut două. Una a făcut o infecţie la ochi (se pare că e ceva obişnuit la broscuţele de apă), am tratat-o de mai multe ori, dar tot revenea. În cele din urmă a orbit de tot, şi după un timp a refuzat să
... See more
Mulţumesc colegilor care sunt alături de mine în aceste clipe. Ce poezie frumoasă, Ioana, m-a făcut să zâmbesc

Cel mai "ciudat" animăluţ pe care l-am avut a fost o broscuţă ţestoasă. De fapt am avut două. Una a făcut o infecţie la ochi (se pare că e ceva obişnuit la broscuţele de apă), am tratat-o de mai multe ori, dar tot revenea. În cele din urmă a orbit de tot, şi după un timp a refuzat să mai mănânce şi a murit. Apoi nu am mai putut să o ţin pe cealaltă şi am dat-o cuiva. Sunt animăluţe foarte simpatice, se obişnuiesc cu oamenii, stau la mângâiat, dar nu e mare lucru să mângâi o broscuţă pe bărbie! Nu se compară cu blăniţa de pisică...
Ai dreptate, Ovidiu, probabil că îmi voi lua altă pisică, dar trebuie să mai treacă timp. Şi pe Miţi şi Pufi le-am luat după ce mi-a fugit o pisică, s-a nimerit să fie două odată... acum Pufi e tare singuratică şi parcă nu-şi găseşte locul, dar nu cred că s-ar obişnui prea uşor cu o altă pisică lângă ea.
Anul trecut am adus un motan acasă şi mă ataşasem de el, era aşa de prietenos şi torcea aşa tare, dar nu am putut să-l ţin din cauza fetelor. Era chior, săracul. Acum nu-l mai găsesc, că l-aş lua. Pisica surdă şi motanul chior, ce mai pereche ar fi fost, scumpii de ei... Deşi nu e bine să iei un animal matur din mediul lui, e mai bine să iei un pisoi cât mai mic.
În legătură cu toxoplasmoza, am citit şi eu multe articole prin reviste, fiind interesată de subiect. Din câte am înţeles, nu este niciun pericol dacă respecţi cu stricteţe nişte reguli normale de igienă, pe care trebuie să le respecte oricine.
Collapse


 
Raluca E (X)
Raluca E (X)
English to Romanian
+ ...
Am o pisica si un catel Jul 24, 2006

Maria, imi pare rau de ceea ce am citit in legatura cu pisica ta. Cred ca e oribil.
Am si eu o pisica si tocmai a implinit 10 ani, ma mai gandesc uneori ca imbatraneste asa de repede si nu stiu ce m-as face fara ea. Am luat-o cand avea o luna impreuna cu fratii ei, toti abandonati de mama lor, i-am hranit cu seringa cu lapte pana au mai crescut dupa care pe fratii ei i-am dat unor oameni(asa fac parintii mei: iau animale amarate de pe strada, le ingrijesc si pe urma le plaseaza pe la iubi
... See more
Maria, imi pare rau de ceea ce am citit in legatura cu pisica ta. Cred ca e oribil.
Am si eu o pisica si tocmai a implinit 10 ani, ma mai gandesc uneori ca imbatraneste asa de repede si nu stiu ce m-as face fara ea. Am luat-o cand avea o luna impreuna cu fratii ei, toti abandonati de mama lor, i-am hranit cu seringa cu lapte pana au mai crescut dupa care pe fratii ei i-am dat unor oameni(asa fac parintii mei: iau animale amarate de pe strada, le ingrijesc si pe urma le plaseaza pe la iubitori de animale. Am dat pisici si caini chiar si la oameni care nu mai avusesera in viata lor animale de companie si ii oripila ideea de a tine un animal in casa. E amuzant sa ii vezi acum ca nu mai concep sa traiasca fara ele.) Pe ea nu am putut sa o dam nimanui(pentru ca avea hernie--o umflatura pe burtica si arata ciudat). Asa ca dupa ce am operat-o, a ramas la noi. Eu sunt cea mai atasata de ea si ea ma vede ca pe o mama(cand era mica, ma sugea de ureche ca si cum as fi fost mama ei, mai face si acum chestia asta uneori si mi se pare f. amuzant la varsta ei). Ma relaxeaza profund cand o iau in brate si ea toarce, e un "anti-stress" natural
Si ca sa am dupa ce sa ma "destresez"(!sic), am luat si un catelus din parc in noiembrie anul trecut. Acum a facut 1 an si imi scoate peri albi. E innebunit dupa alti catei si cand vede unul in parc o zbugheste spre el, nu mai aude nimic, pot sa-l strig minute in sir: daca n-a terminat cu joaca nu vine. Asa ca daca vedeti vreo femeie "nebuna" care alearga prin parc cu o lesa in mana tipand "Bic": eu sunt
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
Despre pisicile mai speciale Jul 24, 2006

Raluca N wrote:

Eu sunt cea mai atasata de ea si ea ma vede ca pe o mama(cand era mica, ma sugea de ureche ca si cum as fi fost mama ei, mai face si acum chestia asta uneori si mi se pare f. amuzant la varsta ei). Ma relaxeaza profund cand o iau in brate si ea toarce, e un "anti-stress" natural


Uf... la fel făcea şi Miţi. La fel, am hrănit-o cu seringa. Îi plăcea să-mi ronţăie părul. Destul de puţine pisici fac asta, e o "marcă" a unora. Şi îi plăcea să-şi frece boticul de faţa mea. Cu o lună în urmă am filmat-o, dar acum nu pot să mă uit la imagini... poate mai târziu, trebuie să mai treacă timp. Am rămas cu Pufi, care nu e o pisică aşa iubitoare, e mai "prinţesă", parcă dă impresia că nu-i place să-i fie şifonată blăniţa la mângâiat. Fiecare cu personalitatea ei. Miţi va rămâne întotdeauna în sufletul meu.
Mulţumesc că ai povestit despre animăluţele tale, m-ai înveselit un pic.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 03:30
Romanian to English
+ ...
Sorry Jul 24, 2006

Of, Maria... Acum am citit ce s-a întâmplat cu pisica ta. Sunt foarte trist. Cred că singura consolare e faptul că Miţi a avut o viaţă frumoasă şi lipsită de griji în casa ta...

 
Annemarie C
Annemarie C
Austria
Greek to Romanian
+ ...
avem si noi pisici :) Jul 25, 2006

chiar doua, amandoua cu nume de imparati bizantini, cum e traditia familiei. Una se numeste Tantza (de la Constantin - Constantza), iar cealalta e Iustina. Si amandoua negre, asa cum e aceeasi traditie a familiei.
Tantza e o mahalagioaica alintata, iar Iustina e o pisica simandicoasa (cum era cea din Pisicile Aristocrate). Am mai avut un motan, Vasile, tot negru, normal, care avea o dexteritate si o rapiditate la furat greu de imaginat, si o Teodora, care mergea la plimbare langa glezna m
... See more
chiar doua, amandoua cu nume de imparati bizantini, cum e traditia familiei. Una se numeste Tantza (de la Constantin - Constantza), iar cealalta e Iustina. Si amandoua negre, asa cum e aceeasi traditie a familiei.
Tantza e o mahalagioaica alintata, iar Iustina e o pisica simandicoasa (cum era cea din Pisicile Aristocrate). Am mai avut un motan, Vasile, tot negru, normal, care avea o dexteritate si o rapiditate la furat greu de imaginat, si o Teodora, care mergea la plimbare langa glezna mea, ca un catelus...
mai am si o catelusa, Ina, Vizsla maghiara cu par scurt, mai nebuna decat toate animalutele mele la un loc, dar despre ea va povestesc cu alta ocazie;)
Collapse


 
Valentin Cirdei
Valentin Cirdei  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Pişcot Jul 25, 2006

Ştiu cum e, eu intru în fibrilaţie numai când îl văd pe al meu că se apropie de pervaz. Al meu, adică

Nume: Pişcot aka Parizer, Guzganu', Miţi, Ţipi (long "e" there), Guzu etc. Nu mă întrebaţi ce cu denumirile alea interlope, eu sunt răspunzător doar de varianta oficială trecută în carneţel Pentru că e pufos ca un pişcot şi gras ca pandişpanul.
Vârsta: 1 an şi jumătate
Ocupaţi
... See more
Ştiu cum e, eu intru în fibrilaţie numai când îl văd pe al meu că se apropie de pervaz. Al meu, adică

Nume: Pişcot aka Parizer, Guzganu', Miţi, Ţipi (long "e" there), Guzu etc. Nu mă întrebaţi ce cu denumirile alea interlope, eu sunt răspunzător doar de varianta oficială trecută în carneţel Pentru că e pufos ca un pişcot şi gras ca pandişpanul.
Vârsta: 1 an şi jumătate
Ocupaţie: stealth ops, neutralizează fluturii şi alte insecte nefericite care îşi fac drum prin sufragerie.

Deşi e înfiat, pot să mă laud că sunt singura persoană cu care a "vorbit" până acum. E cam greu totuşi să îl conving că geamurile sunt off-limits, până acum am stat la parter şi o mai zbughea afară, unde se încăiera cu tot ce avea patru picioare şi mustăţi. Acum, l-am prins într-o zi făcând echilibristică pe marginea balconului şi stau cu geamurile deschise numai pe vertical, în timp ce încerc să găsesc modalităţi noi şi ingenioase de a-l scăpa de ennui (când se plictiseşte de zgâriat / ronţăit jucării, îmi ofer mâinile, cu asta îl seduc tot timpul).

M-a amuzat foarte tare siteul ăsta:
http://www.exitmundi.nl/exitmundi.htm
E vorba de diferite scenarii escatologice, luate mai în glumă, mai în serios. Tonul e destul de relaxat, ceva de genul: "Şi ce dacă muriţi cu toţii într-o catastrofă îngrozitoare, şi-aşa eraţi nişte plictisitori şi jumătate". Oricum, unul dintre ele are ca personaj principal pisicile.
http://www.exitmundi.nl/meow.htm
Cred că toxoplasmoza ar fi ultima noastră grijă
Collapse


 
PROCASAPROIECT
PROCASAPROIECT
German to Hungarian
OT: Rottweiler la orizont Aug 23, 2006

Fratilor,
am o problema cat mine de mare.

Sotul meu in complicitate cu un crescator de R. ( care ne e si foarte bun prieten ) m-au santajat sentimental si m-au convins sa accept venirea la noi in casa a unui puiut de Rottweiler ( 6 saptamani, femela ).Pe motiv ca e asa dragut, ca rasa nu e chiar asa de periculoasa, ca .... (ar urma alte cateva motive ,dar nu vreau sa va plictisesc )

Ani de zile am fost reticenta fata de aceasta rasa,probabil datorita insufi
... See more
Fratilor,
am o problema cat mine de mare.

Sotul meu in complicitate cu un crescator de R. ( care ne e si foarte bun prieten ) m-au santajat sentimental si m-au convins sa accept venirea la noi in casa a unui puiut de Rottweiler ( 6 saptamani, femela ).Pe motiv ca e asa dragut, ca rasa nu e chiar asa de periculoasa, ca .... (ar urma alte cateva motive ,dar nu vreau sa va plictisesc )

Ani de zile am fost reticenta fata de aceasta rasa,probabil datorita insuficientei documentari .
Acum am mai citit cate ceva , dar tot mi-e teama ca voi esua in a-l creste corespunzator ( se spune ca un exemplar insuficient dresat este incalculabil) . Am la activ deja un cainie de paza distrus , in sensul ca l-am crescut cu inima si nu cu mintea . A fost orice numai caine de paza nu , a facut ce a vrut el nu ce-i spuneam eu . Spre norocul meu (si al altora) la el functiona santajul sentimental ,si asa mai reuseam sa scapam fara incidente tragice in public ( e vorba de Aspar ,dogul german pe care l-am avut in liceu ).

Dar cu un Rottweiler e altfel. ... nu merge cu sentimentalisme.

SI Ada, boxerita noastra , conform cartilor ar trebui sa fie un caine de paza .
Daca o pazim noi ......

Daca stie careva dintre voi ceva despre aceasta rasa ,sau cunoaste crescatori ,care ar putea sa-mi dea sfaturi utile , v-as fi recunoscatoare ( poate ceva forumuri pe net )

Va salut pe toti cu drag,Agnes

Saptamana viitoare


[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-08-30 18:36]
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Special treat pentru lingviştii ailurofili Aug 29, 2006

http://www.pseudopodium.org/repress/jubilate/agno-b3.html

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
Citatul zilei Nov 18, 2006

Înlocuiţi "authors" cu "translators":

"Authors like cats because they are such quiet, lovable, wise creatures, and cats like authors for the same reasons." -- Robertson Davies

Sursa:
http://www.websters-online-dictionary.org/


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 03:30
Romanian to English
+ ...
Shaki update Nov 29, 2006

Ca să mai uităm de toate diacriticele astea....





 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Thanks for sharing :) Nov 29, 2006

În sfârşit, o vedem pe Shaki cu ochii deschişi

 
Cristina Popescu (X)
Cristina Popescu (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
Shaki Nov 29, 2006

Ce pisică drăguţă e Shaki. Să-ţi trăiască, Bogdan! Eu nu am pisică, dar tare mi-ar plăcea.

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »