Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
lucca
lucca
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
OT: E vorba aproape numai despre câini Apr 9, 2008

Istoria se repetă şi în alte locuri.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/04/08/AR2008040803370.html?wpisrc=newsletter


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 18:01
German to Romanian
+ ...
bine v-am găsit May 16, 2008

Maria Diaconu wrote:

Valentin Alupoaie wrote:
But I have _got_ to get me one of these: http://www.proz.com/post/305731#305731

Whatever it is...


Sunt scumpe! Mă refer la preţ



Ciudăţenia aia mică şi scumpă este un puiuţ de sphynx. Probabil canadian sau de Petersburg (există 3 rase diferite de fapt).

E prima dată când scriu aici pe forum şi mi-am ales tocmai topicul acesta, pentru că am fost surprins cât de mulţi membri au animale de casă. Mă bucur mult, pentru că şi eu sunt un mare iubitor de animale, preferatele mele fiind pisicile (cats rule). Momentan am 7 ale mele (proprii şi personale), dintre care 2 sunt la părinţii mei, iar din când in când mai am temporar şi câte una colectată de pe afară, pană când reuşesc să o plasez. Plus să nu uit de Lara, căţeluşa mea (ogar rusesc).

Aş pune şi o poză, două cu ele, dar nu ştiu exact cum? Bănuiesc că trebuie încărcate prima dată pe un site gen photobucket...


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
Despre poze May 17, 2008

Raul Hreniuc wrote:

Aş pune şi o poză, două cu ele, dar nu ştiu exact cum? Bănuiesc că trebuie încărcate prima dată pe un site gen photobucket...


Bine ai venit!
Da, simplu, le încarci pe photobucket şi postezi aici linkul. Trebuie să ai grijă totuşi ca pozele să aibă o dimensiune rezonabilă. Mie mi-ai trezit curiozitatea, aşa că aştept pozele cu interes


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 18:01
German to Romanian
+ ...
poze May 17, 2008

Ok, pun câteva dintre pozele cele mai reuşite (pe lângă animale, mai am ca hobby şi fotografia). Mă gândesc că nu vor fi pe placul tuturor. Ştiu că sunt mai ciudate, dar tocmai de asta îmi şi plac. Ştiţi cum se zice: beauty is in the eye of the beholder.

Matrioshka



Antrax



Surya Bonaly



iubire mare (Lara & Matrioshka)



Lara (plictisită)



Mă opresc deocamdată aici, ca să nu umplu forumul de poze.
Collapse


 
Ede Lungu
Ede Lungu
Local time: 11:01
Romanian to English
+ ...
Bine v-am gasit! Jul 29, 2008

Primul mesaj pe forum ... si m-am oprit la pisici

Sunt surprinsa (placut) de asocierea traducatori/pisici; nu m-am gindit niciodata ca ar putea fi o preferinta pentru pisici printre cei in meseria asta.

... am multe pagini de citit ...dar cind termin am sa incerc sa pun si eu niste poze cu pisicuta mea.

PS: e interesant cum toate pisicile prefera sa doarma/relaxeze pe carti, dictionare, ziare
... See more
Primul mesaj pe forum ... si m-am oprit la pisici

Sunt surprinsa (placut) de asocierea traducatori/pisici; nu m-am gindit niciodata ca ar putea fi o preferinta pentru pisici printre cei in meseria asta.

... am multe pagini de citit ...dar cind termin am sa incerc sa pun si eu niste poze cu pisicuta mea.

PS: e interesant cum toate pisicile prefera sa doarma/relaxeze pe carti, dictionare, ziare etc
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 18:01
Romanian to English
+ ...
speaking of... Sep 2, 2008



 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
Oportunităţi de angajare Oct 30, 2008

O pisică nu rămâne niciodată şomeră!

http://www.ziare.com/O_pisica_a_fost_numita_sef_de_gara_in_Japonia_Galerie_Foto_-318721.html


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 18:01
English to Romanian
+ ...
O pisică foarte iubitoare, ceva mai mare Jan 20, 2009

http://www.youtube.com/watch?v=oiGKWoJi5qM

Pe mine m-a emoţionat filmuleţul


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 18:01
German to Romanian
+ ...
:) Jan 20, 2009

Am văzut şi eu filmuleţul acum ceva timp. Într-adevăr impresionant.

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Mâţă încercând să prindă gândaci virtuali :) Jan 20, 2009

http://www.trilulilu.ro/Piticu21/55b07c89982fcf

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
Pisica pe laptop Jan 20, 2009



Trebuie să-mi iau un laptop, că pisică am
Serios vorbind, nu cred că un asemenea comportament trebuie încurajat...


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
+ ...
Problemă pisicească, am nevoie de un sfat! Sep 23, 2009

Ei, a trecut ceva vreme de când nu s-a mai scris nimic pe aici, aşa că m-am gândit să înviorez firul cu pisici, mai ales că am mare nevoie de un sfat. Poate vă aduceţi aminte de Cosette, pisicuţa mea bună şi dragă. De când n-am mai scris s-au petrecut nişte schimbări în viaţa ei (şi în a mea). Părinţii mei au murit amândoi, la interval de 6 luni unul după altul... de atunci a trecut un an şi jumătate...

Pentru Cosette, care a fost obisnuita sa aiba compan
... See more
Ei, a trecut ceva vreme de când nu s-a mai scris nimic pe aici, aşa că m-am gândit să înviorez firul cu pisici, mai ales că am mare nevoie de un sfat. Poate vă aduceţi aminte de Cosette, pisicuţa mea bună şi dragă. De când n-am mai scris s-au petrecut nişte schimbări în viaţa ei (şi în a mea). Părinţii mei au murit amândoi, la interval de 6 luni unul după altul... de atunci a trecut un an şi jumătate...

Pentru Cosette, care a fost obisnuita sa aiba companie să să fie răsfăţată 24 de ore din 24, a fost o schimbare majoră... a pierdut doi oameni dragi, iar eu plec la serviciu în fiecare dimineaţă şi ea rămâne singură toată ziua. Are jucării, un radio in bucătărie, seara se aprinde lampadarul ca să nu stea pe întuneric până vin eu (am un temporizator la priză). Dar... e singură. Cu toate astea, s-a comportat minunat. Nu a avut niciun pic de ranchiună că o las singură, dimpotrivă, a devenit de 10 ori mai afectuoasă şi mai ataşată de mine. Iar bucuria pe care o văd pe faţa ei când vin acasă (chiar după 2 săptămâni de vacanţă, când s-a ocupat vecina de ea, vine de 2 ori pe zi, îi dă mâncare, se joacă cu ea) este de nedescris şi nepreţuită.

M-am gândit de multe ori să mai iau o pisicuţă, să nu mai fie tot timpul singură. Am tot ezitat, din cauza poveştilor de gelozie şi incompatibilitate pe care le-am tot auzit. Argumentul pro era: Cosette e blândă şi mămoasă (când erau ai mei bolnavi îi spuneam „infirmiera”, nu se dezlipea de ei, îi ocrotea), n-o să sară la bătaie la noua venită. Argumentul contra: e extrem de ataşată de mine şi va interpreta asta ca o decădere din drepturile ei câştigate, de „stăpână” a sufletului meu.

Ca să scurtez povestea... de zilele Bucureştiului, festival ONG în centrul istoric, organizaţie de salvare a animalelor, campanii de adopţii, mi se lipeşte de suflet un ghemotoc de mâţă, gândul reînvie în suflet (la fel şi îndoielile), nu mă hotărăsc, plec, peste o saptămână prind curaj, sun şi întreb dacă micuţa s-a dat, mi se spune să intru pe site să văd dacă mai e, nu mai era, dar m-a cucerit alt sufleţel, o pisicuţă de 2 luni. Şi aşa am ajuns ca ieri seară să aduc pisicuţa acasă (stăpânii mamei ei au numit-o Pufoasa, e maidaneză, dar are părul mai mare), „de probă” (le-am explicat celor care aveau pisoii că dacă nu se înţeleg o aduc înapoi).

Prima reacţie aseară a fost defavorabilă de ambele părţi (sâsâituri, grrr, spate cabrat, zburlite) dar nu s-au atacat, au păstrat distanţa. Mi-am dat seama că e bine să le separ deocamdată, am dus-o pe cea mică în hol, i-am pus mâncare şi apă, o cutie de pantofi cu nisip (e invatata la tăviţă) si am făcut naveta între ele până noaptea târziu, ca să duc mirosurile şi să se obişnuiască. Cosette nu a dormit cu mine, s-a dus în camera cealaltă. Nu mă lăsa să o mângăi şi mă sâsâia. Clar supărată foc. Dimineaţa am mai încercat să o mângăi, când m-a lăsat, când m-a zgâriat (prima zgârietură pe care o am de la ea în 5 ani). De vreo 2 ori, am mângâiat-o când stătea pe pervaz, m-a lăsat şi a şi tors un pic (Cosette este o adevărată maşină de tors, mi-e dor de torsul ei). Azi am stat acasă, ca să le urmăresc. La un moment dat, am lăsat uşa de la hol deschisă (eu stând în continuare cu Cosette în a doua cameră) şi cea mică a început să se plimbe, să inspecteze, apoi a adormit pe o pernă. Acum stau una într-o cameră, una în alta. Cât nu se văd, e pace. Când se văd, iar se sâsâi, Cosette iar se supără pe mine, iar mă respinge.

Am citit multe pe net pe subiectul ăsta. Părerile sunt împărţite, experienţele diverse. Vă întreb şi pe voi, iubitori de pisici: v-aţi confruntat cu o astfel de situaţie? Cum a decurs? Peste tot spune că trebuie să ai răbdare, dar cât? Eu am adus-o pe cea mică în casă tocmai ca pisicuţa mea Cosette să fie mai fericită. Dacă o văd tristă din cauza asta, n-am făcut nimic. Totuşi, ea e sufleţelul meu şi are întâietate. Cea mică îşi poate găsi altă casă (e frumoasă, cuminte şi drăgăstoasă).

Asta e dilema mea acum şi aici vă cer nişte sfaturi, din experienţa voastră: să mai aştept? Dacă mai am răbdare nu o chinui pe Cosette?

Aia mică mai are şi nişte purici, a fost deparazitată extern, dar tot mai sunt. Mă gândeam să chem şi veterinarul, dar la cât de stresată e Cosette acum, cred că asta o doboară. Chiar nu ştiu ce să fac...

Scuze pentru postul lung, dar am simţit nevoia să-mi spun oful.
Collapse


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 18:01
German to Romanian
+ ...
metoda mea Sep 23, 2009

Oana, este perfect normal ca cele 2 pisici să nu se agreeze "din prima". Eu am momentan 7 pisici, unele achiziţionate de mici, altele deja adulte. Pe lângă acestea prin casa mea s-au mai perindat multe altele (colecţionate de pe afară). Eu folosesc o metodă care până acum nu a dat niciodată greş. Orice pisică nou venită în casa noastră e prima dată cazată într-o cuşcă de genul ... See more
Oana, este perfect normal ca cele 2 pisici să nu se agreeze "din prima". Eu am momentan 7 pisici, unele achiziţionate de mici, altele deja adulte. Pe lângă acestea prin casa mea s-au mai perindat multe altele (colecţionate de pe afară). Eu folosesc o metodă care până acum nu a dat niciodată greş. Orice pisică nou venită în casa noastră e prima dată cazată într-o cuşcă de genul acesta http://www.petmate.com/Products/Pet-Home-Training-Wire__21035.aspx (se găsesc la mai toate pet-shop-urile, poţi să pui înăuntru litiera, un coşuleţ unde să doarmă, vas cu mâncare şi apă). De obicei sunt cazate acolo 1-2 săptămâni. Avantajul este că această cuşcă îi oferă siguranţă, iar celelalte animale din casă pot să se obişnuiască cu ideea că vor mai avea un nou prieten de joacă. Se văd reciproc, se obişnuiesc cu noile mirosuri, fără a putea însă să se ciufulească. Eu am luat şi pisici adulte, care nu văzuseră în viaţa lor câini, iar prin această metodă s-au acomodat cu câinele meu, iar acum sunt cei mai buni prieteni (pisicile dorm pe câine). Unele pisici (in special cele sterilizate) pot să fie extrem de geloase şi ataşate de proprietar, de aceea încearcă nu acorzi prea mare atenţie nou-venitei. Sunt sigur că până la urmă vor deveni foarte bune prietene.Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:01
English to Romanian
Problemă de adaptare pisicească Sep 23, 2009

Dragă Oana,
Sincer şi pe scurt, nu cred că este o idee bună să iei a doua pisică...
Cele două pisici ale mele Miţi şi Pufi au convieţuit bine pentru că au fost aduse acasă amândouă în acelaşi timp, plus situaţia specială că Pufi era surdă şi, într-un fel, depindea de Miţi pentru a afla când se dă de mâncare... Totuşi, cât au fost tinere s-au jucat şi zbenguit, iar după vreun an-doi de convieţuire paşnică, aveau program de ciufuleală în fiecare dimin
... See more
Dragă Oana,
Sincer şi pe scurt, nu cred că este o idee bună să iei a doua pisică...
Cele două pisici ale mele Miţi şi Pufi au convieţuit bine pentru că au fost aduse acasă amândouă în acelaşi timp, plus situaţia specială că Pufi era surdă şi, într-un fel, depindea de Miţi pentru a afla când se dă de mâncare... Totuşi, cât au fost tinere s-au jucat şi zbenguit, iar după vreun an-doi de convieţuire paşnică, aveau program de ciufuleală în fiecare dimineaţă... cu toate astea, Pufi a suferit foarte mult când Miţi a murit. Un fel de love-and-hate relationship.
Evident, în cazul tău ideea ca ele să se placă din prima era irealizabilă... noroc că nu s-au rănit... Dacă vrei să le mai ţii împreună de experiment un timp, încearcă să stai cât mai mult cu ele acasă, să le ţii sub observaţie, totuşi discretă, de la distanţă, ca să le dai spaţiul necesar... dar să poţi interveni dacă iese cu bătaie. Cred că totuşi Cosette nu va trece de sentimentul de trădare şi gelozie, iar stresul ei se va amplifica. Am citit, desigur, şi poveşti de acest gen foarte fericite, dar eu personal sunt foarte reticentă... deşi nu poţi să-ţi dau un sfat concret, fă aşa sau aşa, sper să te ajute cumva cugetările mele
Să ne mai povesteşti cum decurg lucrurile!
Collapse


 
Rose Marie Matei (X)
Rose Marie Matei (X)
Local time: 17:01
English to Romanian
+ ...
Sunt pentru Sep 23, 2009

2 pisici !
Si eu am doua : Sheba (motan Birmanez, castrat) , batraior (13,5 ani) si Blanca (o persana-metis total alba, mai tinerica, face 7 in noiembrie).
Pe Sheba l-a primit fiica mea cand a intrat in clasa I si a fost si este (desi rar) rasfatatul ei. Anul trecut cand a plecat la studii la Viena, a fost jale vreo 6 saptamani, Sheba a fost trist, mergea la usa ei, plangea ore in sir; in final s-a dat pe brazda si a fost bine ca era Blanca, parca de atunci se inteleg si mai bine.
... See more
2 pisici !
Si eu am doua : Sheba (motan Birmanez, castrat) , batraior (13,5 ani) si Blanca (o persana-metis total alba, mai tinerica, face 7 in noiembrie).
Pe Sheba l-a primit fiica mea cand a intrat in clasa I si a fost si este (desi rar) rasfatatul ei. Anul trecut cand a plecat la studii la Viena, a fost jale vreo 6 saptamani, Sheba a fost trist, mergea la usa ei, plangea ore in sir; in final s-a dat pe brazda si a fost bine ca era Blanca, parca de atunci se inteleg si mai bine.
Blanca a venit la noi cand avea vreo 8 luni, din aceeasi familie de unde provenea si Sheba unde fusesera tot 2 pisici, dar cealalta o batea de o lasa lata!
Ne-a fost mila si am luat-o. Sheba a fost profund jignit si a suferit mult dar eu am avut alta abordare: am schimbat toate vasele, cu din acelea duble, unde pot manca amandoua deodata. La fel si cu apa, tot 2 compartimente sunt. Chiar din prima clipa au verificat si inca verifica(cu obstinatie!) ce este in partea cealalta a farfuriei, schimba locurile, etc. Si cosul de dormit l-am cumparat ca sa incapa amandoua, la inceput au refuzat, dar nu le-a luat mai mult de 2 luni sa se adapteze. Deoarece Sheba este mai trupes (cam 5,5kg) iar Blanca mai silfida, Sheba s-a impus ca stapan. Dar Blanca e docila, chiar se lasa linsa si curatata de Sheba, care probabil din cauza castrarii a dezvoltat sentimente mai mult materne decat paterne.

Se tolereaza chiar si cu labradorul nostru care nici el nu e tanar (11,5 ani) dar au facut front comun si ele sunt mereu atacantele, iar el bate in retragere, ca sa nu il certam.

Cred ca le va fi bine impreuna, trebuie sa ai rabdare, si sa te ocupi alternativ de ele; eu le luam la inceput in brate si le mangaiam pe rand, efectiv cealalta statea si ne pazea, isi astepta randul... acum nu mai este nici o problema.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »