Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 00:44
Romanian to English
+ ...
"adimistrare" babeasca Apr 20, 2005

cum administrez eu diverse medicamente: merge mai usor daca o trezesc din somn si-i "introduc" pastila (sau lichidul din fiola, pe care stim bine ca nu-l bea de buna voie, degeaba il indulcesc ei!) pina se dezmeticeste. frumos le inghite cind e somnoroasa...

asa e, numai cine are pisica stie ce inseamna.


 
Gabriela Mihaela Zaharia
Gabriela Mihaela Zaharia
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
+ ...
eternele probleme pisiceşti Apr 20, 2005

Se simte că ai pus mult suflet în ceea ce ai scris şi ţi-a reuşit foarte bine.
Şi eu sunt o mare iubitoare de animăluţe şi am câţiva "copii cu blană" ce fac miau Din păcate şi Petecuţul meu a avut cistită hemoragică, pe care i-am tratat-o cu o lună în urmă, iar acum mă duc din nou cu el la clinică deoarece are cristale (din care cauză urinează cu dificultate). Trebuie să recunosc că pisicuţele obi
... See more
Se simte că ai pus mult suflet în ceea ce ai scris şi ţi-a reuşit foarte bine.
Şi eu sunt o mare iubitoare de animăluţe şi am câţiva "copii cu blană" ce fac miau Din păcate şi Petecuţul meu a avut cistită hemoragică, pe care i-am tratat-o cu o lună în urmă, iar acum mă duc din nou cu el la clinică deoarece are cristale (din care cauză urinează cu dificultate). Trebuie să recunosc că pisicuţele obişnuite cu viaţa de apartament sunt mult mai sensibile decât cele obişnuite cu "viaţa la ţară" Se pare că de la geamul deschis şi de la gresia rece i s-a tras şi Petecuţului meu. A trecut pe o alimentatie specială, după o săptămână intreagă de injecţii şi analize şi să sperăm că o să se simtă bine. Măcar acum există nenumărate posibilităţi de tratare a prietenilor noştri cu blană, că în 1992 ne-am chinuit groaznic cu Pisuleaţa, un motan siamez, de toată frumuseţea, care a murit la doar 3 ani şi jumătate de blocaj renal. Acum există mult mai multe şanse şi pentru cei ce suferă de boala asta. Însă tot mai există şi boli incurabile, cum ar fi diabetul. Până acum nu ştiam că şi pisicile pot suferi de diabet, dar am aflat pe propria-mi piele, când, în octombrie anul trecut, am pierdut-o pe Mimi, după care şi acum suspin. Păcat că s-a chinuit enorm şi că am aflat de boală când era mult prea târziu (semnele bolii sunt extrem de înşelătoare: mănâncă, bea şi urinează exagerat de mult, dar slăbeşte văzând cu ochii; după care în stadiul terminal, refuză să mai mănânce, vomită, se mişcă din ce în ce mai greu până când în cele din urmă se sfârşeşte în chinuri groaznice).
Îmi pare rău dacă ceea ce v-am povestit sună destul de dur, dar m-am gândit că e bine să vă împărtăşesc şi vouă experienţa mea, pentru a şti din timp despre ce e vorba, în cazul în care, Doamne fereşte, vă veţi confrunta vreodată cu aşa ceva.
Maria, să sperăm că pisicuţele tale nu vor mai avea probleme şi pe cât posibil încearcă să le fereşti de curent şi de suprafeţele reci, deşi practic acest lucru devine aproape imposibil la un moment dat.
Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
+ ...
Metoda de tratatement pisicesc Apr 21, 2005

Maria Diaconu wrote:

Miţi mai e cum mai e, dar Pufi (atitudine de prinţesă!) nu suportă să i se bage ceva pe gât, scuipă şi face spume. Nu ştiu, unii au metode eficiente de a face o pisică să înghită ceva, dar mie nu îmi reuşeşte întotdeauna. Aşa că mai mult s-a risipit.


Pentru Maria si alti fericiti stapani (sau sclavi?!) de pisicute, o metoda excelenta de administrare a tratamentelor pe cale orala, pe care o stiu de la veterinarul lui Cosette. Se piseaza tableta si se amesteca cu putin unt sau miere, dupa care se unge pe labuta din fata. Acum sa nu intrebati ca mine: bine, dar daca nu-i place untul sau mierea? Asta nu conteaza. Cum pisica nu suporta sa fie murdara pe labuta, se va linge pana nu mai ramane nici urma! Functioneaza fara gres (au mai incercat si alti prieteni carora le-am spus).


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
Genial! Apr 21, 2005

Oana P wrote:

Se piseaza tableta si se amesteca cu putin unt sau miere, dupa care se unge pe labuta din fata. ... Cum pisica nu suporta sa fie murdara pe labuta, se va linge pana nu mai ramane nici urma! Functioneaza fara gres (au mai incercat si alti prieteni carora le-am spus).


Preferabil miere dacă medicamentul e amar (a se gusta în prealabil)!


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
+ ...
Gresie rece Apr 21, 2005

Eu nu am gresie pe jos, dar am un pervaz lat la fereastra (acoperit cu gresie), unde ii place tare mult sa stea sa priveasca lumea larga (si in special pasarelele). Intr-adevar e rece, dar am gasit solutia: i-am cumparat de la pet-shop o pernuta (se gasesc mai multe dimensiuni, nu trebuie sa fie mare) si am pus-o pe pervaz. Si numai acolo sta (ba chiar si doarme), ii place la nebunie. Ma gandesc ca ati putea pune 1-2 pernute in hol sau unde aveti gresie si unde vedeti ca ii place pisicii sa ste... See more
Eu nu am gresie pe jos, dar am un pervaz lat la fereastra (acoperit cu gresie), unde ii place tare mult sa stea sa priveasca lumea larga (si in special pasarelele). Intr-adevar e rece, dar am gasit solutia: i-am cumparat de la pet-shop o pernuta (se gasesc mai multe dimensiuni, nu trebuie sa fie mare) si am pus-o pe pervaz. Si numai acolo sta (ba chiar si doarme), ii place la nebunie. Ma gandesc ca ati putea pune 1-2 pernute in hol sau unde aveti gresie si unde vedeti ca ii place pisicii sa stea mai mult si cred ca va adopta noul loc de trandaveala, mai ales ca e moale si caldut. In general pisicile evita locurile reci si cauta caldura.Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
Metode şi metode Apr 21, 2005

Bogdan Honciuc wrote:

cum administrez eu diverse medicamente: merge mai usor daca o trezesc din somn si-i "introduc" pastila (sau lichidul din fiola, pe care stim bine ca nu-l bea de buna voie, degeaba il indulcesc ei!) pina se dezmeticeste. frumos le inghite cind e somnoroasa...

asa e, numai cine are pisica stie ce inseamna.


Mulţumesc, Bogdan!
De fapt, cunosc perfect metoda şi o aplic cu cel mai mare succes la Miţi. La fel şi cu tăiatul unghiilor: îi tai unghiile când doarme atât de profund, încât îi e lene să se trezească şi să protesteze Abia la a douăzecea unghie se trezeşte complet şi mă scuipă...
Da, aşa simplu e cu Miţi, dar cu Pufi e îngrozitor. Nu suportă să fie atinsă. L-a muşcat şi pe doctor. Cu vitamina K a mers cum a mers, că fiind lichidă i-am dat-o repede cu o seringă, dar e greu cu pastilele pentru deparazitare, de la care face spume. Voi încerca data viitoare şi metoda Oanei. Mulţumesc, Oana.
Îmi pare tare rău de pisicuţele care ţi-au murit, Gabriela. Am citit despre diabetul la pisici. Din câte am citit, există şi sindrom imunodeficitar la pisici.
Până acum mie nu mi-a murit nici o pisică, doar mi-au fugit două, pentru că nefiind sterilizate, săreau pe geam când auzeau chemarea motanilor de cartier... De la etajul 4 au sărit, dar nu au păţit absolut nimic, şi-au întemeiat familii şi îi cunosc şi acum pe puii lor, după ani de zile.
Într-adevăr, medicii veterinari sunt din ce în ce mai specializaţi. Am avut cândva o broscuţă ţestoasă, i se umflaseră ochii şi un medic nu a ştiut să o trateze. Broscuţa a orbit de tot şi după un timp a murit. Apoi am avut alta, aceeaşi problemă, am fost la alt medic şi acesta a ştiut să o trateze, pentru că, spunea el, era o problemă frecventă la broscuţele de acvariu şi se documentase special, să ştie ce unguente şi medicamente să le dea.

Oana, acum am văzut mesajul în care îmi recomanzi pernuţa. Ştiu că pisicile caută căldura, de aceea nu înţeleg de ce ele de multe ori se întind pe jos unde e frig şi curent
Ale mele au o salteluţă pe care am primit-o cadou de la o firmă producătoare de mâncare de pisici, după ce am trimis nişte coduri de bare de pe cutii. Foarte frumoasă, cu şoricel de jucărie agăţat (l-au rupt de l-au nenorocit...), cu loc de ascuţit gheruţele (vezi să nu!), bineînţeles că s-au plictisit repede de ea şi au abandonat-o. Asta este o problemă majoră cu pisica (adică nu e chiar o problemă, desigur), trebuie să îi asiguri tot timpul jucării noi, să o distrezi, să o ţii ocupată cu tot felul de lucruri amuzante pentru ea. Norocul meu că am două, se mai joacă între ele, chiar dacă se şi bat uneori... sunt şi ele ca oamenii, când se ceartă, când se-mpacă
Când am văzut că întrebarea kudoz cu numărul 1 milion a fost pusă de un membru proz care are 3 pisici, am zis gata, dacă ăsta e secretul succesului, trebuie să îmi mai iau o pisică


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
Dilema rece/cald Apr 21, 2005

După părerea mea, ar trebui să avem încredere în preferinţele pisicilor, indiferent dacă după părerea noastră acolo este prea cald sau (cel mai des) prea rece. Homeostazia termica (na, ca am zis-o) a unui pet nu este aceeaşi cu aceea a unui om. Cu excepţia speciilor ("soiurilor"?) care au blană foarte scurtă sau absentă, animalele de casă se simt excelent (preferă) temperaturi care pentru noi sunt prea joase. Temperatur... See more
După părerea mea, ar trebui să avem încredere în preferinţele pisicilor, indiferent dacă după părerea noastră acolo este prea cald sau (cel mai des) prea rece. Homeostazia termica (na, ca am zis-o) a unui pet nu este aceeaşi cu aceea a unui om. Cu excepţia speciilor ("soiurilor"?) care au blană foarte scurtă sau absentă, animalele de casă se simt excelent (preferă) temperaturi care pentru noi sunt prea joase. Temperatura de "echilibru termic" a omului este între 26-27 grade Celsius. Câte pisici / câţi câini se vor simţi bine pe o asemenea caniculă (etimologia cuvântului provine de la câine...
Una dintre principalele cauze ale diferitelor boli ale "animalelor de casă" (nu le spun spun aşa din disrespect faţă de ele... recent mi-a murit una din cele 3 pisici, după cum se spune, după o lungă şi grea suferinţă; îmi pare rău şi acum de ea, dacă închid ochii o văd, o aud... ata ete) nu stă în condiţiile în care trăiesc în apartamentele noastre. Ar trebui să le asigurăm mai multă mişcare şi dietă mai adecvată. Dacă este posibil, OK.
Şi eu şi soţia mea suntem medici. Nu ne-am simţit niciodată mai dezarmaţi şi mai neputincioşi ca în faţa bolii unuia dintre căţeii sau pisicile noastre.
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
offer Apr 21, 2005

Maria Diaconu wrote:

Când am văzut că întrebarea kudoz cu numărul 1 milion a fost pusă de un membru proz care are 3 pisici, am zis gata, dacă ăsta e secretul succesului, trebuie să îmi mai iau o pisică


Serios? Pot sa-ti ofer un motanel, o pisicutza sau pe Mami! (Adica familia lui Ciorapel & Mutulica.) Just say the word!


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
+ ...
Gherute si jucarii :-) Apr 21, 2005

Maria, eu nu ii tai unghiile lui Cosette. Am facut-o o singura data (si a fost destul de docila), dar dupa ce am vazut ca dupa 4-5 zile au crescut la loc, am renuntat sa o mai chinui. Are in hol o plansa de ascutit gherutele, pe care o foloseste cu frenezie (initial avea si niste catnip - iarba pisicii - pe ea, dar oricum Cosette era prea micuta ca sa fie atrasa de asa ceva(pisicilor incepe sa le placa aceasta planta pe la 6-9 luni)). De atunci foarte rar se mai intampla sa mai incerce pe margin... See more
Maria, eu nu ii tai unghiile lui Cosette. Am facut-o o singura data (si a fost destul de docila), dar dupa ce am vazut ca dupa 4-5 zile au crescut la loc, am renuntat sa o mai chinui. Are in hol o plansa de ascutit gherutele, pe care o foloseste cu frenezie (initial avea si niste catnip - iarba pisicii - pe ea, dar oricum Cosette era prea micuta ca sa fie atrasa de asa ceva(pisicilor incepe sa le placa aceasta planta pe la 6-9 luni)). De atunci foarte rar se mai intampla sa mai incerce pe marginea patului. Pot sa spun ca nu a stricat nici o mobila.

Oricum, am auzit (si citit) ca la pisici NU se taie decat ghearele de la labutele din fata, in nici un caz de la cele din spate. Prima data cand am dus-o la veterinar la controlul general, dupa ce am luat-o, am rugat medicul sa-i taie ghearele si la fel a facut: le-a taiat numai pe cele din fata. O fi vreo explicatie.

La noi cu jucariile e simplu: le pierde prin casa si e mare bucurie cand le gaseste. Asa ca nu prea are timp sa se plictiseasca de ele. Iar cand le pierde pe toate, gaseste altceva: o sfoara, o hartie, o rigla, o guma, nu conteaza... orice poate fi impins, rostogolit, aruncat etc. Intr-o vreme o amuza sa traga apa la WC (prima data s-a urcat pe vasul de toaleta si a apasat din intamplare pe clapa, apoi o facea intentionat). Bine ca s-a lecuit de asta, ca ma baga la cheltuiala)).
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
A tăia sau a nu tăia gheruţele... Apr 21, 2005

Deci aşa... se taie numai din faţă. Miţi fiind atât de docilă, mă lasă să i le tai pe toate!
Da, ai dreptate, Oana, cresc repede şi nu rezolvi mare lucru dacă le tai. Au câteva scaune preferate pe care şi le ascut. Iarba-mâţei nu le place, nu ştiu de ce, că am avut atâtea pisici care se dădeau în vânt după ea.
Miţi are pasiunea de a fura dopul de la chiuvetă, că îi place cum se rostogoleşte


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:44
English to Romanian
Gheruţele: din faţă/spate, la câini/pisici Apr 21, 2005

La pisici: numai cele din faţă (din spate: atunci când sare peste obstacole, pisica se va baza pe integritatea gheruţelor din spate; dacă aceasta nu există, se prăbuşeşte podul Google Cat
În general, la pisici tăierea gheruţelor este... un moft.

La câini: în mod normal ghearele câinilor se tocesc prin folosire constantă (frecarea de sol, beton, asfalt e
... See more
La pisici: numai cele din faţă (din spate: atunci când sare peste obstacole, pisica se va baza pe integritatea gheruţelor din spate; dacă aceasta nu există, se prăbuşeşte podul Google Cat
În general, la pisici tăierea gheruţelor este... un moft.

La câini: în mod normal ghearele câinilor se tocesc prin folosire constantă (frecarea de sol, beton, asfalt etc.). La câinii de apartament acest lucru nu are loc sau are loc numai în mică măsură, deci ghearele trebuie tăiate periodic. Dacă sunt prea mari, printre altele, strică "aplombul" câinelui.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:44
German to Romanian
+ ...
Pisici şi ... pisici Apr 21, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

La pisici: numai cele din faţă (din spate: atunci când sare peste obstacole, pisica se va baza pe integritatea gheruţelor din spate; dacă aceasta nu există, se prăbuşeşte podul Google Cat
În general, la pisici tăierea gheruţelor este... un moft.



Cu ani în urmă, l-am avut pe Ţumpi, un motănel birmanez superb, foarte jucauş, drăgăstos şi frumos. L-am primit când eram în ultimul an de liceu şi apoi, după ce am intrat la facultate în Bucureşti, nu am putut să îl iau cu mine. Stateam la camin şi mereu s-a nimerit sa stau în cameră cu cel puţin o persoană care nu suporta pisicile, aşa ca pe Ţumpi l-am lasat acasa. Pe vremea aia mergeam în fiecare weekend acasa, special ca să-l văd pe Ţumpi, până într-un weekend, cân am aflat vestea oribilă că... nu-l mai am pe Ţumpi, fiindca a cazut de la balcon, de la etajul VI. Am suferit foarte mult şi am plâns după el şi ma gandesc că poate daca nu obişnuiam să îi tai gheruţele, se agăţa cumva de balcon şi nu murea. Mulţi ani nu mi-am mai luat apoi pisici, de frică să nu păţească la fel. Acuma am două pisici, Cargo al meu a facut 3 ani pe 15 aprilie, conform carnetului de sănătate, iar Lacrimosa o să facă 2 ani în iunie. Lor nu le tai gheruţele, ca să nu păţească la fel ca Ţumpi. De asemenea, nu le las pe balcoane decât când e geamul închis. Pe vremea lui Ţumpi nu aveam balconul mare închis, ci doar pe cel de la camera mea, acuma sunt închise ambele balcoane, dar paza bună nu strică.

Afară nu le las, Cargo şi Lacrimosa sunt strict pisici de apartament. E periculos afară, că sunt maşini multe, plus că blocul are interfon, deci nu pot intra pe poartă să vină înapoi, că e mai mult închisă.

Nici una din pisici nu a avut probleme de sănătate până acum, deci nu a fost cazul să le dau medicamente. Amândouă sunt operate, ca să nu se înmulţească, în rest le fac vaccinare anuală, deparazitare internă şi externă , au mereu la gât zgardă antipurici şi cam atât. Apropo de înghiţit pastile: la deparazitarea internă, doctoriţa veterinară le dă câte o bucată dintr-o pastilă galbenă normal, deci le deschide boticul, le aruncă pastila nu ştiu cum în gât, după aia le masează gâtul la exterior, sub bărbie cumva şi asta e tot, n-au facut urât niciodata, nu au scuipat, nu au câsâit sau ceva. Lacrimosa a primit catva zile injecţii cu antibiotic după operaţia de sterilizare. Am dus-o la medic pentru fiecare injecţie din asta, i-a făcut-o şi de fiecare dată a fost cuminte, n-a zis nici miau. La fel şi la vaccinuri, ambele pisici sunt cuminţi şi n-am avut probleme, cum am mai văzut la alte pisici care stăteau la coadă acolo, la medic. Nu ştiu cum e cu fiolele luate pe cale bucală, poate ar trebui amestecate cu hrană umedă, la pliculeţ sau conservă la doză metalică. La Lacrimosa mea şi asta chiar că ar fi o problemă, fiindcă nu mănâncă orice, precum Cargo. Lacrimosa mănâncă NUMAI hrană uscată, bobiţe, adică crochete, de toate felurile. Dar hrana umedă nu o atrage deloc.

Apropo de gheruţe, mi-a fost dat să cunosc un caz foarte nefericit de pisică. E Rufiţa, pisica fostei mele prietene, care se pare că a ajuns, din bun senin, să aibă tulburări psihice. Era foarte agresivă, a atacat un pechinez din vecini, a atacat oameni, a nenorocit-o pe sora prietenei mele, praf i-a făcut picioarele, a muşcat-o şi a zgâriat-o aşa, din bun senin. Cred că o să rămână fata aia cu cicatrici pe viaţă pe picioare, avea blugii şi şosetele pline de sânge. O muşcase Rufiţa până şi în talpă, nu şstie nici ea cum, de nu se putea nici încălţa şi nici umbla. După două atacuri din astea consecutive, la o zi unul după altul, pisica a fost prinsă cu o pătură aruncată repede pe ea, că altfel nu era chip, şi dusă la medic. Doctoriţa veterinară a considerat că e cazul să eutanasieze pisica, deoarece e foarte periculoasă, dar s-au opus proprietarele, deoarece o iubeau foarte mult. Atunci doctoriţa a zis că e obligatoriu să opereze pisica, aşa că i-a extirpat gheruţele de tot, apoi i-a pilit şi dinţii, caninii, ca să nu mai fie ascuţiţi. Degeaba, pisica tot a mai atacat, nu mai avea ea gheare să zgârie, dar avea o forţă în degete, ceva de speriat, se încleşta de hainele omului; nici caninii, fiind piliţi, nu mai aveau acea putere de penetrare, dar avea o forţă în fălci incredibilă, dacă apuca să muşte, strângea de-i făcea omului atacat vânătaie. Ajunseseră să ţină pisica legată cu lesă de aia tip ham, care e şi pe corp, nu numai la gât, apoi au lungit coada lesei cu o sfoară tare, pe care au legat-o de ţeava caloriferului din bucătărie, deci mâţa putea umbla doar cât îi permitea sfoara, adică să ajungă la mâncare şi apă şi la tăviţa cu nisip de pe balcon. Seara o băgau într-o cuşcă verde, de plastic, de aia folosită de obicei pentru transport. Liberă n-o mai lăsau, că era spaima tuturor. Era foarte imprevizibilă: nu era agresivă tot timpul. Acuma era cuminte, te jucai cu ea, o mângâiai etc., şi numai iaca, din bun senin, începea să se uite ciudat, fix, apoi se proptea nu ştiu cum pe labe şi îşi crăcăna degetele de la toate lăbuţele, mârâia foarte ameninţător, iar mieunatul era anormal de agresiv. Dacă ataca pe cineva, o făcea cu muşcături rapide şi dese, deci nu doar o singură dată sărea şi muşca. A muşcat mai multe persoane, nu numai pe sora fostei mele prietene, şi pe prietena mea, şi pe nişte vecini de acolo. Întotdeauna muşcă o singură persoană la un atac, deci dacă i-a căşunat pe cineva, nu mai atacă şi alte persoane prezente, ci doar pe cea la care a sărit prima. Nimeni nu a agresat niciodata pisica asta, dimpotrivă, toată lumea o iubea şi o alinta. Şi pe mine era să mă atace, mi-a mirosit odată piciorul drept, s-a gudurat ea aşa pe lângă mine, am mângâiat-o pe cap, am vorbit u ea, m-am jucat cu ea, toate bune. Apoi mi-a mirosit şi piciorul stâng şi a început să câsâie şi să mârâie la el, de parcă nu era tot al meu. Apoi a căpătat iarăşi privirea aia fixă şi nu ştiu cum am reuşit, dar bine că am reuşit, să mă retrag rapid din raza ei de acţiune şi am ieşt repede din bucătărie. Acuma e la ţară, au dus-o la bunici. N-am mai văzut aşa ceva; dacă nu eram în casa aia să văd cu ochii mei, precis n-aş fi crezut dacă mi-ar fi povestit cineva, mai ales că ale mele pisici sunt extrem de blânde şi de oameni iubitoare. Ale mele niciodată nu muşcă şi nu zgârie, dimpotrivă, Lacrimosa e pupăcioasă şi te mângâie cu pernuţele de la lăbuţe.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 00:44
Romanian to English
+ ...
Intrebare Apr 22, 2005

Chiar este posibil ca aceasta cistita hemoragica sa fie de la curent si de la gresie (intrebarea vine din partea unuia care nu crede in "curent" si "gresie" ca factori nocivi in sanatatea oamenilor, daramite a animalelor)?

Nu de alta, dar pisica mea sta tot timpul, ca si mine, in curent (care, pina la urma, nu e decit aer) - geamurile mele sint in permanenta deschise, chiar si noaptea - si ii place sa se intinda pe gresie din cind in cind (banuiesc ca pentru a se racori, mai ales d
... See more
Chiar este posibil ca aceasta cistita hemoragica sa fie de la curent si de la gresie (intrebarea vine din partea unuia care nu crede in "curent" si "gresie" ca factori nocivi in sanatatea oamenilor, daramite a animalelor)?

Nu de alta, dar pisica mea sta tot timpul, ca si mine, in curent (care, pina la urma, nu e decit aer) - geamurile mele sint in permanenta deschise, chiar si noaptea - si ii place sa se intinda pe gresie din cind in cind (banuiesc ca pentru a se racori, mai ales dupa ce a stat pe caloriferul fierbinte). Si nu a avut niciodata probleme.
Collapse


 
Suzana Brailescu
Suzana Brailescu
Local time: 00:44
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mii de multumiri! Apr 22, 2005

Oana P wrote:

Se piseaza tableta si se amesteca cu putin unt sau miere, dupa care se unge pe labuta din fata. Acum sa nu intrebati ca mine: bine, dar daca nu-i place untul sau mierea? Asta nu conteaza. Cum pisica nu suporta sa fie murdara pe labuta, se va linge pana nu mai ramane nici urma! Functioneaza fara gres (au mai incercat si alti prieteni carora le-am spus).


Multumim frunos, e intr-adevar o idee geniala! (Ca si Ulise al meu are probleme cu asa ceva... daca nu vrea el ceva, nu vrea si pace!)
Cred ca multi iubitori de pisici pot profita de metoda asta. La caini, in schimb, nu merge, ca ei nu se spala ca pisica .
Domnule Alexandrescu, imi pare foarte rau de pierderea pe care ati suferit-o. Am avut si eu un motan care a disparut si suntem aproape siguri ca a murit si stiu cum e.

Si iata cum a ajuns un site cu traducatori site cu pisici


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
no griffe, no grip! Apr 22, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

La pisici: numai cele din faţă (din spate: atunci când sare peste obstacole, pisica se va baza pe integritatea gheruţelor din spate; dacă aceasta nu există, se prăbuşeşte podul Google Cat


La fel se intampla si daca ii tai pisicii gherutele din fata, iar ea vrea sa sara la inaltime si n-are priza... Dupa ce mi-a picat Ciorapel, in incercarea de a sari de pe masuta de toaleta pe dulap, am renuntat sa-i mai tai ghearele. Nici o grija, n-a patit nimic - a aterizat in capul lui Mutulica, a picat pe moale


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »